Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Katalog hazırlama çok kolay

Katalog hazırlama çok kolay

Eğer yaratıcı bir sektörde çalışıyorsanız müşterileriniz sizden çok şey bekleyecektir. Sizin de çalıştığınız projeleri en ince ayrıntısına kadar göstermeye ve ne kadar yaratıcı olduğunuzu kanıtlayacak birçok içeriğe ihtiyacınız olacaktır. Bazı zamanlarda ise yaratıcılığınızın kısıtlandığını hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda, ben farklı web sitelerinden ilham almaya çalışıyorum. Bu web sitelerinden birisi de son keşfim olan YUMPU Publishing. Burası, aslında bir online yayın üretme ve hazırlama platformu. Birçok özelliği olan ve yüklenen tüm PDF dosyalarını kataloğa dönüştürebilen bir web sitesi. Bu programın özellikleri neler? Bu web sitesinde birçok yayın hazırlayabiliyorsunuz. Benim ilham aldığım şey ise katalog oluşturmak oldu. Renk skalaları, farklı tasarımlar… Tüm bunları keşfetmek bana görsel açıdan farklı bir bakış açısı getirdi. Bunları kendi üretimlerime yansıttım. Sonra, bu platformda kendim için uzun süredir yapmak istediğim bir şeyi yaptım ve katalog hazırlama programını kullanmaya başladım.

Çevrimiçi dijital katalog oluşturmak bana ne kazandırdı?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Bir e-katalog oluşturmak için her şeyden önce iyi bir tasarıma ihtiyacınız vardır. Çünkü iyi bir tasarım işinize verdiğiniz önemi gösterir. Bu tasarımın kalitesi işinizi daha iyi konumlara taşıyabilir. Bu platformda bulduğum programda hazırladığım kataloğun tasarımı mükemmele yakın. Çok fazla seçenek var ve bu seçenekler arasından işime en uygununu seçebiliyorum. Online Katalog hazırlama konusunda gerçek bir profesyonel gibi sonuç çıkarabiliyorum. Bunun sonucunda da hazırladığım kataloğun kalitesini kendim belirlemiş oluyorum.

Eğer siz de benim gibi tasarımla ilgileniyorsanız bir katalogda neler olması gerektiğini iyi bilirsiniz. Katalog hazırlama programı sayesinde, kataloğuma sayfa çevirme ses efekti ve tıpkı gerçek bir katalogmuş gibi kıvrımlı bir görüntü verebiliyorum. Bu şekilde kullanıcı tecrübesinin de en üst seviyelere taşındığını söyleyebilirim.

Görsel alanda aldığım desteği, teknik alanda da alabiliyorum. Kataloğumu hazırladıktan sonra, daha önceden YUMPU Publishing'da açtığım hesabımda saklayabiliyorum. Geri dönüp değişiklikler yapabiliyorum. Tüm PDF dosyalarımı anında bir çevrimiçi katalog haline çevirebiliyorum. Kataloğumu yayınladığım anda ise bana verilen linki her yere aktarabiliyorum. Kendi web sitemde kullandığım tüm içeriklere aktarabildiğim kataloğumu, hesabıma yeniden giriş yapıp rahatlıkla değiştirebiliyorum. Kataloğumda yaptığım değişiklikler aktardığım diğer linklere de yansıyor. Kısacası, web sitesi bana yeni bir link vermiyor.

Bu linki, tüm sosyal medya platformlarına da kolayca aktarabiliyorum. Kataloğum sosyal medya platformlarında, hazırladığım tasarımla birlikte ön görüntü vererek dikkat çekiyor. Doğru bir tasarımla, istediğim herkese bu şekilde ulaşabiliyorum.

Katalog olusturma programı ile içerik hazırlama

Hazırladığınız içerikleri nasıl sunuyorsunuz? Sosyal medya yoluyla mı, web sitenizde mi? Ya da bloglarınız aracılığıyla mı? Daha önceden birçok alan için birçok farklı içerik hazırlıyordum ama e-katalog hazırlama programı ile tek bir içeriğin birçok alanda kullanılabildiğini fark ettim. Çünkü kataloğuma girdiğim içerikleri değiştirebiliyor ve çok farklı içerikler hazırlayabiliyorum.

Her içeriğin içine video ve ses dosyası ekleyebiliyorum. Mesela röportajlarımı hem video hem de ses kaydı olarak kataloglarımda paylaşabiliyorum. Dahası, hazırladığım kataloğa verilen link sayesinde onu bir e-mail uzantısı olarak e-mail servislerime ekleyebiliyorum. Böylece müşterilerimi de kendimle ilgili son gelişmelerden haberdar etmiş oluyorum.

Hem cep telefonlarında hem de masaüstü bilgisayarlarda uyumlu olan bu program her ortamda beni ve işimi temsil edebiliyor. Hazırladığım PDF dosyalarını anında ve hızlıca kataloğa çevirirken önceden oluşturduğum anahtar kelimelerimi de destekliyor. Hazırladığım anahtar kelimeleri tag olarak girdiğimde bu kelimeler SEO optimizasyonunda olduğu gibi arama motorlarına yansıyor. Böylece anahtar kelimeler ile arama yapanlar şirketimi ve beni bulabiliyorlar.  Bu şekilde farklı müşterilere ulaşabiliyorum.

Marka değerini yansıtmak için e-katalog hazırlama programı

Marka değeriniz hem işinizin prestijini belirler hem de sizin müşterilerinize ulaşma potansiyelinizi arttırır. Katalog yapma programı ile katalog hazırlarken seçeceğiniz tasarımdan logonuzu hangi alana yerleştirmeniz gerektiğine kadar marka değerinizi yansıtabilir, yazınsal içerikler sayesinde de kendi hikayenizi ifade edebilirsiniz. Tüm bunları ücretsiz yapmak için ise bu programı kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Hazırladığım katalogları ücretsiz hazırlamakla kalmıyorum, aynı zamanda hesabımda tutabildiğim PDF dokümanlarla farklı konular ve işler için birçok katalog hazırlayabiliyorum. Böylece şirketimin hizmetlerini daha iyi anlatmak için fırsatım da oluyor. Tüm bunları ücretsiz bir platformda bulabilmek benim için paha biçilmez bir deneyim.

Kataloğumu istediğim web sitesine aktarabiliyorum. Yaptığım değişiklikleri de yine kendi hesabımdan yönetebiliyorum. Bu şekilde hem kendim hem de işim için farklı içerikler hazırlamaya vaktim kalıyor.

Hazırladığım ve dijital ortamda görülmesini istediğim ürünlerimi de kataloğuma yerleştirebiliyorum. Kataloğa yerleştirdiğim ürünlerin üzerindeki tıklayın butonu sayesinde de müşterilerime ürün satabiliyorum. Bu butona tıklayarak online alışveriş alanına yönlendirilen kişilerin siparişlerini hemen alabiliyorum. Böylece kataloğumu satış yaparken de kullanabiliyorum.

Bu katalog sayesinde hem yaratıcı alanda kendimi geliştirebiliyorum hem de farklı müşterilere hemen ulaşabiliyorum. Sonunda, aradığım ilhamı da bulmuş oldum. Bu sitedeki taslaklar ve önerilen şablonlar işimi geliştirmemde de bana yön gösterdi.

Daha önce hazırladığım PDF dosyalarını taslaklar halinde kataloğa çevirmeye karar vererek işimle ilgili yeni bir alan keşfetmiş oldum. Bu sayede yaratıcılığımı da bir adım daha ilerlettiğimi düşünüyorum.

Bir profesyonelin elinden çıkmış gibi görünen bu katalogların üzerinde yaptığım herhangi bir değişikliğin ardından katalog linkinin değişmeden kalması büyük bir avantaj. Bu özellik kullanımda pratik bir seçenek sunuyor. Böylece kataloğumu editleyebiliyorum ya da görsellerimi değiştirebiliyorum. Günün sonunda, kendime göre en mükemmelini üretebildiğime inanıyorum.

Düğün telaşı sardı dört bir yanımı…

Sertaç’la Meltem evleniyor! Evlenecekleri yer, nikah günü, her şeyi belirlemişler. Durum böyle olunca kışın ortasında düğün mü olur itirazlarıma aldıran yok tabii! Şu, düğün için sekiz dokuz ay öncesinden tüm ayrıntıları düşünmeye başlayan çiftleri bilirsiniz. İşte bizimkiler de onlardan…

Meltem gelinlik arıyor, Sertaç damat tıraşı olacağı berberi kesinleştirmeye çalışıyor. Bu kadarı da fazla diye düşünürken tanıdığım fotoğrafçı olup olmadığını sordular. Bir düğün fotoğrafçısı daha sayelerinde köşeyi dönecek anlaşılan. J Bir iki arkadaşıma danışacağım artık, mecbur. Bu arada fotoğraflar çekildikten sonra basılı albüme para vermelerine hiç gerek kalmayacak.

Gelinle damadın kısıtlı bütçesini düşünerek onlara ücretsiz online katalog hazırlama programı YUMPU Publishing'u anlattım. Böylece ekstra masrafa girmeden kendi fotoğraf kataloglarını kendileri oluşturacaklar.

Sizin de evlenen arkadaşlarınız hızla çoğalıyor mu? Düğünlere giyeceğiniz takım elbiseye karar vermek sizin için de benim kadar kolay oluyor mu?

Benim düğünlere özel sadece iki tane takım elbisem var da… Bu hafta sonu üniversiteden arkadaşlarımızla buluştuğumda yepyeni ama çok da sürpriz olmayan bir haber aldım; iki yıldır sevgili olan arkadaşlarımız Meltem ve Sertaç evlenmeye karar vermiş.

Tabii bunu duyunca kızlar gruptaki erkeklere göre biraz daha fazla tepki verdi, bir klasik… Sohbetimizin konusu bir anda düğün oldu. Daha ereden baksanız sekiz ay var ama ikisi de hazırlıklarla ilgili kafa yormaya başlamış. Düğünde hangi şarkıların çalması gerektiğini bir saat konuştuk, durumun ciddiyetini(!) oradan anlayabilirsiniz.

Meltem bana tandığım bir fotoğrafçı olup olmadığını sorunca birkaç arkadaşımı önereceğimi söyledim. Fotoğrafçıların genelde yüksek ücret talep ettiklerini hepimiz biliyoruz. Fotoğraf çekimi sonrası hazırlanacak albüme para vermemeleri için bir online katalog hazırlama fikri geldi aklıma.

Bütçelerini düşündüklerinden onların da hoşuna gitti bu fikir. Düğünde çekilen fotoğrafları görmek isteyenler de çok olacak. Online fotoğraf kataloğu hazırlamak işlerini kolaylaştırır gibi geldi. Bu yüzden onlara ücretsiz online katalog hazırlama platformu anlattım.

Online fotoğraf kataloğu hazırlamaya ne dersiniz?

Platformdan online dergi, kitapçık ve katalog hazırlamak isteyen tüm kullanıcılar ücretsiz olarak faydalanabiliyor diyerek başladım söze. Platformun köklü geçmişi siteye girer girmez kendini belli ediyor.

Çünkü şimdiye kadar platform kullanılarak modadan sanata, teknolojiden eğitime pek çok alanda 20 milyondan fazla dergi hazırlanmış. Hazırlanan online dergi, kitapçık ve katalogların sayısı bu kadar fazla olunca, okuyucu kitlesi de ona göre geniş oluyor tabii.

YUMPU Publishing kullanılarak oluşturulan online içerikler siteyi takip eden on binlerce kullanıcıya doğrudan ulaşıyor. Benim internetteki araştırmalarım sonucunda kendi online dergimi hazırlamak için bu platformu seçmemin çok nedeni var. En önemlisi platformu kullanmak ücretsiz.

Üstelik hem kullanıcı deneyimi hem de hız açısından benzersiz bir kaliteye sahip. Yani, Meltem ve Sertaç’ın düğün fotoğraflarından oluşan online bir katalog hazırlamaları için de ideal. Ben böyle anlatırken vakit biraz geç olunca bizim grup birer ikişer ayrılmaya başladı.

Sonunda Meltem ve Sertaç’la yalnız kaldık. Beni katalog hazırlama programıyla ilgili soru yağmuruna tuttular.

Ücretsiz, hızlı ve fonksiyonel

Laptop’um zaten masadaydı. Önce onlara siteye nasıl saniyeler içinde kayıt olacaklarını gösterdim. Sonra masaüstünde bulunan PDF formatındaki dosyalardan birini katalog hazırlama aracına yükledim. Dakikalar içinde kataloğun hazır olduğunu bu küçük prova sayesinde onlar da görmüş oldu.

“Ücretsiz olduğuna emin misin?” diye ikisi birlikte sorunca gülerek “Evet, bana güvenin.” dedim. Arkadaşlar ayrılmadan önce de bahsettiğimiz gibi online bir fotoğraf kataloğu hazırlamak pek çok açıdan iyi olacak. Düğün bittikten sonra herkes fotoğrafları heyecanla bekliyor.

Tüm davetlilere düğünde çekilen fotoğrafları ulaştırmak elbette mümkün değil. Meltem ve Sertaç, bu programı kullanarak hazırladıkları online fotoğraf kataloğunun linkini, embed(yerleştirme) özelliği sayesinde sosyal medya hesaplarından arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Bize de online fotoğraf albümünün altına dilediğimiz gibi yorum yapmak kalacak. En az bu harika özellik kadar önemli bir şey daha var. O da online kataloğun akıllı telefon, tablet ve masaüstü cihazlarından internete giren tüm kullanıcılara ulaşması.

Yani düğüne katılanların zaman ve mekan sınırlaması olmadan Meltem ve Sertaç’ın mutlu gününden kalan anıları görebilmeleri. Platform bu özelliği de kullanıcılarına ücretsiz sunuyor. Arkadaşlarım buna bayıldı! Ben de tavsiyemle, onların bütçelerine az da olsa katkı yapabilmekten çok mutluydum. O nedenle heyecanla platformun özelliklerini anlatmaya devam ettim.

Düğün videolarını kataloğa eklemek çok kolay

Teknoloji bu denli hızla ilerlerken, düğün fotoğrafları için online katalog hazırlamak çok mantıklı. Ancak sizin de bildiğiniz gibi her anımızı internetle geçirdiğimizden midir nedir, her gördüğümüzden çok çabuk sıkılır olduk.

En çok kullandığınız sosyal medya uygulamalarının son günlerde ekledikleri özellikleri düşünün. Hepimizin ilgisinin video içeriğe yöneldiği ortada. İşte online katalog hazırlama denince akla gelen YUMPU Publishing, bu önemli trendi gözden kaçırmamış. Meltem ve Sertaç düğünün önemli anlarında çekilen videoları hazırlayacakları kataloğa ekleyebilecek.

Videolar sayesinde düğüne katılanların hafızasını tazelemek daha kolay olacak. Ayrıca katalog daha dinamik ve kreatif bir hale gelecek. Bence Sertaç’la Meltem’in online katalog hazırlamasından sonra bu, bizim arkadaşlarımız arasında da bir trende dönüşebilir!

Meltem’le Sertaç’a katalog hazırlama süreçlerinde yardımcı olacağını düşündüğüm son bir özellik daha kalmıştı.

Dijital dünyada içerik paylaşmak, paylaştığınız içerikle fark edilir olmak artık hiç kolay değil. İçeriğinizin kaliteli, dinamik ve yaratıcı olması elbette önemli.

Ancak sürekli yenilenen dijital dünyada var olabilmek için bundan daha fazlası gerekiyor. İlk akla gelen teknik iyileştirme, içeriğin optimizasyonuyla ilgili. İnternette yayınlanan içeriklerin, Google, Yahoo gibi dünyaca ünlü arama motorlarında ön sıralarda çıkabilmesi için optimize edilmesi gerekiyor.

İşte YUMPU Publishing bu çok önemli hizmeti de kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuyor. Arkadaşlarımın hazırlayacağı online kataloğun içeriği platform tarafından otomatik olarak optimize edilecek. Böylece arama motorları sonuçlarında ön sıralarda yer alarak daha fazla kişiye ulaşma şansını yakalayacaklar. Eğer isterlerse içerisinde reklamsız kullanım, Google Analytics desteği gibi hizmetler bulunan uygun ücretli paketlerden de satın alabilirler.

Arkadaşlarımın katalog hazırlama sürecinde kullanacakları platformun özelliklerini sıralamak gerekirse;

  • Fonksiyonel, hızlı ve ücretsiz.

  • On binlerce okuyucuya direkt olarak ulaşıyor.

  • Video içerik ekleme fırsatı tanıyor.

  • İçeriği mobil, tablet ve masaüstü cihazlarda görüntülenebiliyor.

  • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi ek hizmetler alınabiliyor.

  • Oluşturulan içerik Facebook, Twiiter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında paylaşılabiliyor.

  • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içerikleri optimize ediyor.

Yavaş yavaş kalkmaya hazırlanırken son soru Sertaç’tan geldi; “Katalog hazırlarken teknik bir problemle karşılaşırsak ne yapacağız?”

Platformun bu gibi durumlar düşünülerek hazırlanan müşteri desteği sayfasını anlattım. Sorularının cevaplarını anında bulup bekleme derdi çekmeden problem neyse çözebilecekler.

Ayrılma vakti gelip çatıyor. Düğün telaşı, fotoğrafçı, katalog hazırlama derken zamanın nasıl geçtiğini fark etmemişiz. Canım arkadaşlarım bana teşekkür etmeyi ihmal etmedi tabii.

Çorbada az da olsa tuzum oldu diye seviniyorum. Bakalım düğün yaklaştıkça daha neler göreceğiz? Kadim bir dostları olarak her zaman yardıma hazırım, arkadaşlar bugünler için. Hem onları mutlu görmek kadar güzel bir şey yok!

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.