Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Katalog oluşturma programı ile Katalog oluştur

Katalog oluşturma programı ile Katalog oluştur

Birçok kişi, internette anahtar kelime ya da sadece basit anlamıyla ‘kelime’ arama yoluyla müşteriye ya da hedef kitlesine ulaşma konusunda uzmanlaşma üzerine yoğunlaşıyor. Biz yazarlar buna, kullanıcı arama tecrübesi adını veriyoruz. Bunun önemini kavrayan iş sahipleri işlerini kısa sürede büyütüyor. Nedeni ise çok basit; bunu yapanlar daha çok müşteri ama daha da önemlisi daha prestijli işler alabiliyorlar. Bunun birçok yolu var. Ama en kısa ve keyifli yolu bir  katalog hazırlama programı kullanmak. Birçok e-katalog hazırlama programı arasından en iyisini seçmek ise bize kalmış bir şey. Bu e-katalog hazırlama programı hızlı ve tasarım açısından tatmin edici.  Bir online katalog hazırlama programına dair istediğim her şeyi, hatta daha fazlasını sunuyor. Bu programın online yayın hazırlama ürünlerini keşfettiğimden beri katalog oluşturmaya dair kafamdaki soru işaretleri son buldu. Bunun nedeni, programın rahat kullanılır olması ve bana istediğimden daha çok özellik sunması. Program sayesinde rahatlıkla ve hızlıca bir tasarım seçip herhangi bir PDF dosyasını anında kataloğa çevirebiliyorum. Bunun için farklı bir uygulama ya da program indirmeme gerek kalmıyor. Tüm PDF dosyalarımı rahatlıkla yüklediğim bu program aracılığı ile hızlı çalışabiliyorum. Yüklediğim tüm dosyalar hesabımda kalıyor ve bu dosyalara istediğim zaman ulaşabiliyorum. Tasarım açısından da gelişmiş olan bu katalog oluşturma programı sayesinde işime en uygun tasarımı seçebiliyorum. Bu aşamada en sevdiğim şey ise tasarım çeşitlerinin fazla olması. YUMPU Publishing'da diğer katalog oluşturma sitelerine göre çok daha fazla çeşitle karşılaşmak beni çok tatmin etti. Kendime en uygun tasarımı seçebildim ve hızlıca kataloğumu oluşturdum.

Neden bir katalog hazırlama programına ihtiyaç duydum?

Aslında nedeni çok basit. Ben de artık herkes gibi işimi geliştirmek ve farklı bir alana taşımak istiyordum. Benim amacım farklı müşterilere ulaşmaktan ziyade daha prestijli bir iş sahibi olmaktı. Bir kataloğun bana neler verebileceğini araştırdım.

Bulduklarımı sizlerle de paylaşmak istiyorum:

 1. Anahtar kelime ve taglerle rahat bulunabilme ve keşfedilme

 2. Google gibi arama motorları aracılığı ile kişilere ulaşabilme

 3. Kendi marka konumlandırmamı aktarabileceğim çevrimiçi ortamlar yaratabilme

 4. Sosyal medyada daha hızlı yayılabilme potansiyeli ve sosyal medyada prestij kazanma

 5. Farklı içerik oluşturma gereği ve isteği

Bu online yayın hazırlama platformunun bana tanıdığı olanaklar sayesinde öncelikle kataloğumu oluşturabilecek bir ortama sahip oldum. Ardından içerik oluşturma konusunda araştırmalar yaptım. Sonunda, oluşturacağım kataloğu bir içerik olarak yapılandırmak istediğime karar verdim. Bunun nedeni de şuydu: Her gün yüzlerce sosyal medya ve blog içeriği yazılıyor. Benim içeriğimin bu içeriklerden farklı olmasını istiyordum. Örneğin, ben bir blog post’u üretmek yerine içeriklerime yenilik ve bir farklılık katmak istiyordum. Katalog oluşturma programındaki özellikler sayesinde bunu başarabildim. Program, video ve ses aktarması sunduğu için kataloğuma sadece yazılı değil, video ve ses içerikleri de ekledim. Böylece bir blogda oluşturmayı hedeflediğim tüm etkiyi bu katalogda da yakalamış oldum.

Anahtar kelime oluşturma konusunda uzun süredir yürüttüğüm çalışmalarımı da kataloğuma  yansıtabildim. YUMPU Publishing tüm arama motorlarında optimize kelime arama platformu sunuyor. Böylece oluşturduğunuz tüm anahtar kelimeler arama motorlarında görülebiliyor. Kelimeleri arayan tüm kullanıcılar kataloğunuza ve size ulaşabiliyor. Kataloğumu ayrıca web siteme ve istediğim diğer web sitelerine ve çevrimiçi ortamlara da aktarabiliyorum.

Kataloğumu oluşturduktan hemen sonra bana verilen link, ne kadar değişiklik yaparsam yapayım hiç değişmiyor. Bu linkin aynı kalması sayesinde diğer sitelere verdiğim permalinklerde de yaptığım değişiklikler görülebiliyor. Böylece kataloğumda yaptığım tüm değişiklikler, her yerde ve aynı anda değiştirilmiş oluyor.

Katalog oluşturmak ve itibar yönetimi

İtibar yönetimi, yani daha prestijli bir iş sahibi olma ve işinizi daha prestijli bir iş haline getirmek önemli. Sizinle çalışmak isteyen kişilerin profilini bile değiştirebiliyor. Bu da sunduğunuz hizmetlerin ücretinde değişiklikleri beraberinde getiriyor. Bunun için ise bir yandan web sitenizle ilgili özel bir tasarım ya da prestijli içerikler oluşturmanız, diğer yandan bu içerikleri yan içeriklerle desteklemeniz gerekmekte.

İşte bu  alanda da dijital katalog oluşturmak çok işime yaradı. Prestijli bir içerik hazırlama ve bu içeriği dağıtmada bana yardımcı oldu. Bana yeni bir bakış açısı verdi ve işimi de farklı bir alana taşımama yardımcı oldu.

Bir e-katalog oluşturmak ve bu kataloğu doğru yerlerde sunmak işime prestij getirdi. Bunun en önemli etkisini de sosyal medyada gördüm.

Sosyal medyada yaptığınız her şey ya da hazırladığınız her içerik birçok kişiye ulaşıyor; bundan şüphemiz yok. Ama bu içeriklerin doğru yerlerde yayılıp sizin istediğiniz etkiyi veriyor olması gerekiyor. Bu nedenle, kendi marka konumlandırmamı yansıtabileceğim ve ses, görüntü ve video olmak üzere prestijli içerikler ekleyebileceğim bir katalog oluşturabilmek benim için çok önemliydi.

Hem mobil hem de masaüstü tüm cihazlarla uyumlu olan kataloğum her yerde, her an elimin altındaydı.

Tüm bunları ücretsiz yapabiliyor olmam benim için bir diğer tercih nedeni oldu. Bu web sitesinde istediğim kadar hesap açabiliyorum. Tek bir hesaptan birkaç katalog oluşturabiliyorum. Kataloglarımı hesabımda tutabiliyorum.

Katalog yapma programı ile aynı zamanda sunduğu sayfa çevirme sesi efekti ve kıvrımlı katalog görüntüsü ile profesyonel bir katalog hissiyatı yaratarak prestijli bir yayın hazırlamanızı sağlıyor.

Özgün ve yaratıcı olmak isteyenlere özel bir katalog oluşturma programı

Günümüzde yeni eşyalar almak eskisine göre çok kolay. Satın alma imkanları kolaylaşsa da yurtdışında yükselişte olan trendlerden biri, ‘Kendin Yap’ akımı. Genel olarak bu akım, evde bulunan malzemelerden yaratıcı ürünler ortaya çıkarmak olarak tarif edilebilir.

Birkaç video izlerseniz, pet şişe, eski tişört, giyilmeyen kot pantolon gibi eşyaların yepyeni ürünler yaratmak için kullanıldığını göreceksiniz. Kuzenim Duygu da bu akıma merak sarmış. Evde bulunan kullanılmayan eşyaların geri dönüştürülebilir olması fikrini büyüleyici buluyor. Yaratıcılığını konuşturabileceği ‘Kendin Yap’ temalı videolar hazırlayacakmış.

Ortaya çıkaracağı yaratıcı ürünlere yer vereceği bir online katalog oluşturmak istiyor. Böyle bir arayışta olduğunu duyunca ona katalog oluşturma programı YUMPU Publishing'dan bahsettim.

Son günlerde ev dekorasyonu konusunda hiç olmadığım kadar hevesliyim. Özellikle pek çok sitede rastladığım mimimalist tasarımlar dikkatimi çekiyor. Sıradan olmayan daha özel, yaratıcı tasarımlar arıyorum.

Ancak beğendiğim dekoratif ürünler o kadar pahalı ki, internette saatlerimi harcayıp hiçbir şey almadan bilgisayarı kapatıyorum. Geçenlerde yine internette dolaşırken yurtdışında DIY olarak geçen akımla ilgili videolara rastladım.

Videoları hazırlayanlar evde bulunan pet şişe, eski tişört, kot pantolon gibi malzemeleri kullanarak yepyeni tasarımlar yaratıyorlar. Videolardan esinlenip acaba ben de evdeki eski eşyalardan yeni birkaç ürün yaratabilir miyim diye düşünürken kuzenim Duygu’nun da bu akıma merak sardığını duydum. Moda tasarımı okumak isteyen kuzenim kullanılmayan eşyaları yeni dekoratif ürünler olarak hayata döndürme fikrini büyüleyici buluyor.

Yaratıcılığını konuşturabileceği Kendin Yap temalı videolar hazırlayacakmış. Ayrıca ortaya çıkaracağı yaratıcı ürünlere yer vereceği bir de online katalog oluşturmak istiyormuş. Böyle bir arayışta olduğunu duyunca ona katalog oluşturma programı YUMPU Publishing’dan bahsettim. Telefonda konuşmaktansa buluşup yüzyüze detaylı bir şekilde konuşmaya karar verdik.

En sevdiğimiz cafeye oturduk, laptoplarımızı çıkardık, bu programa girip siteyi incelemeye başladık. Bu program online dergi, kitapçık ya da katalog oluşturma programına ihtiyacı olan herkesin faydalanabileceği hızlı, ücretsiz ve kullanımı kolay bir platform.

Platform üzerinde halihazırda 20 milyondan fazla dergi, kitapçık ve katalog bulunuyor. Kullanıcılar hiçbir sınırlama olmadan istedikleri her konuda online dergi, kitapçık, katalog oluşturabiliyor. Platformda bulunan içeriklerin fazlalığından da tahmin edeceğiniz üzere, bu programın tecrübesiyle ön plana çıkıyor.

Özellikle kullanım hızı ve ücretsiz oluşu, internetteki benzer programlardan daha iyi olduğunu açıkça gösteriyor. Duygu’nun katalog oluşturma programını kullanarak hazırlayacağı kendin yap temalı katalog on binlerce kullanıcıya doğrudan ulaşıyor olacak. Duygu “Kullanımı kolay diyorsun da gerçekten öyle mi?” diye sorunca ona adım adım göstermek için önce siteye saniyeler içinde hızla kayıt oldum. Sonra da masaüstünden bir PDF dosyasını alıp kısacık bir sürede katalog oluşturma programına yükledim.

Programın hem fonksiyonelliğini hem de hızını kendi gözleriyle gören Duygu, diğer özellikleri öğrenmeye hazırdı. J

Kataloğunu sosyal medyadan arkadaşlarınla paylaş

Duygu 90’lı yıllarda doğan Z kuşağından. Bu kuşağın diğer kuşaklardan farklı pek çok özelliği var. Yaratıcılık, özgün olmak onlar için çok önemli. Özgürlüklerine çok düşkünler. Bilgiye açlar, yenilikçiler ve teknolojiyle iç içeler. Duygu’da da bu özelliklerin hepsi var.

Hiçbir trendi gözden kaçırmayan kuzenim, elbette sosyal medyayı da çok kullanıyor. Ortaya çıkaracağı yeni eşyaları, dekoratif parçaları arkadaşlarıyla paylaşmak onun için çok önemli. Katalog oluşturma programını kullanarak hazırlayacağı kataloğu arkadaşlarıyla sosyal medya ağlarından paylaşmak istediğini söyledi.

Bu program ile oluşturacağı online katalogun linkini platformun sağladığı embed(yerleştirme) özelliğini kullanarak tüm sosyal medya ağlarında paylaşabileceğini belirttim ve ekledim; “Hazırladığın online katalogu masaüstü, mobil ve tablet cihazlara sahip olan arkadaşların görebilecek.

Böylece mekan ve zaman kısıtlaması olmadan istedikleri an telefonlarından, tabletlerinden, bilgisayarlarından kataloğuna girip inceleyebilecekler.” Duygu bilmek istediğim tüm detayları verdin dercesine bana baktı. Ama onun katalog oluşturma programıyla ilgili soruları bununla bitmedi tabii. J

Moda tasarım okumayı hayal eden biri olarak Duygu, tahmin edebileceğiniz gibi özgün bir görüntüsü olan, sıradışı bir katalog bir tasarlamak istiyor. Arkadaşlarının dikkatini içerisinde sadece yazılı içeriğin bulunduğu sıradan bir katalogla çekemeyeceğinin de farkında.

Oluşturacağı dekoratif ürünlerin resimlerine kataloğunda yer verecek ancak bununla yetinmek istemiyor. Bu ürünleri nasıl yaptığını, hangi malzemeleri kullandığını, yapım sürecinde neler yaşadığını gösteren kısa, eğlenceli videolar da hazırlamak istiyor. Katalog oluşturma programıyla hazırlayacağı kataloğuna, platformun sağladığı video ekleme özelliğinden yararlanarak videolarını ekleyebilecek. Böylece kataloğu daha dinamik ve canlı bir içeriğe sahip olacak.

İsterse hazırladığı kısa videoların sonuna Facebook, Instagram sayfalarının adresini de ekleyebilir. Böylece hazırladığı dekoratif ürünlerle ilgili soruları olanlar ona kolayca ulaşıp iletişime geçebilir.

İyileştirilen içerik ve eğlenceli videolar ekleme fırsatı

Duygu yarattığı videolar ve oluşturacağı katalogla olabildiğince fazla insana ulaşmak istiyor. İnternette yarattığınız içerikle çok sayıda insana ulaşmanın artık hiç kolay olmadığını hepimiz biliyoruz.

Ne de olsa neredeyse tüm kullanıcıların içerik üreticisi haline geldiği bir çağdayız. Durum böyle olunca ilgi çekici ve özgün içerik yaratmak hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor. Bunun yanı sıra teknik detaylar da işin içine dahil oluyor. Bu detaylardan bir tanesi hiç şüphesiz yarattığınız içeriğin arama motorları sonuçlarında ön sıralarda çıkması.

Duygu bu teknik konulara pek ilgi duymadığından onu bu konuda aydınlatmak bana düşüyor. Bu katalog oluşturma programıyla hazırlayacağı kataloğu, Google, Yahoo gibi önde gelen arama motorlarındaki arama sonuçlarında ön sıralarda çıkması için optimize ediliyor olacak.

Yani içeriği otomatik olarak iyileştirilecek. Böylece bu hizmeti almayan pek çok kataloğu geride bırakacak ve ilk sayfalarda çıkarak onlardan daha fazla kullanıcıya ulaşacak. Duygu özellikle bu kadar değerli bir hizmetin ücretsiz sunulmasına çok şaşırdı. İlerleyen günlerde internet dünyasında tanınıp, videolarıyla reklam geliri elde etmeye başlarsa bu programın içinde Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi avantajların yer aldığı ücretli paketlerini de deneyimleyecek. İlk aşamada ihtiyacı olan her şey zaten ücretsiz.

Sonuçta Duygu’nun katalog oluşturma programını kullanarak hazırlayacağı Kendin Yap temalı kataloğu;

 • Fonksiyonel, ücretsiz ve hızlı,

 • On binlerce okuyucuya doğrudan ulaşıyor,

 • Video içerikle kullanıcıların ilgisini çekmeyi başarıyor,

 • Mobil ve tablet cihazlarla uyumlu içeriğe sahip,

 • Sosyal medya kanallarında paylaşılabiliyor,

 • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi alternatif seçenekler sunuyor,

 • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içeriği optimize ediliyor.

Duygu, bu porgram ile tanıştığına çok mutlu. Ben de ona yardımcı olabildiğim için seviniyorum. Aslında işin en önemli kısmı şimdi başlıyor, Duygu kataloğu oluşturmak için yaratım sürecine girmeye hazırlanıyor. Katalog oluşturma programından bahsetmek istediği blogger arkadaşları da varmış.

Favori kafemizdeki kahvelere doyamadan kalkıyorduk ki son bir soru sordu; “Diyelim ki tüm içeriğim hazır. Katalog oluşturma programını kullanırken teknik bir sorunla karşılaşırsam ne olacak? Büyük ihtmalle sen de yanımda olmazsın”.

Endişelenmekte haklı ancak ona YUMPU Publishing'nun bu tür sorunlar düşünülerek hazırlanan müşteri desteği sayfasından bahsettim. Karşılaşabileceği her sorunun çözümünü bulmak için destek sayfasını ziyaret etmesi yeterli olacak. Teknik destek almak için e-posta adresi bulmakla uğraşmasına, bekleme derdi çekmesine de gerek kalmayacak!

Geleceğe umutlu gözlerle bakan çalışkan kuzenimin yeni projesi nasıl sonuçlanacak, merakla bekliyorum. J

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.