Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Herkesin okumak isteyecegi bir e-katalog hazırlayın

Herkesin okumak isteyecegi bir e-katalog hazırlayın

İş yaşantımda farklı noktalara geldikçe bazı şeylerin farkına vardım: Bir yandan kendinizi sürekli geliştirmek zorundasınız, bir yandan da sürekli devinim içinde olan sosyal medya ve çevrimiçi hayatın içinde olmanız gerekiyor. Tüm bunları düşünürken YUMPU Publishing'un e-katalog hazırlama programı ile tanıştım. Benim için yeni bir alandı. Daha doğrusu, daha önce kullandığım birçok katalog hazırlama programından farklıydı. Dijital katalog oluşturmak, basılı bir katalog hazırlamaktan daha kolay bir iş gibi görünse de, bir ajansa bununla ilgili brief verip, istediğiniz görseller ve tasarım ile size teslim edilmesini beklemek zor. Bu nedenle, bir blogger olarak, tasarımı bana ait bir katalog hazırlamaya karar verdim. İyi bir e-katalog hazırlama programı bulmak için yaptığım araştırmalar, beni sonunda YUMPU Publishing’un programına getirdi. Açıkçası, bir katalog hazırlarken dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Bunların hepsini sizinle paylaşacağım. E-katalog oluşturmak e-katalog hazırlama programı ile çok kolay ve uygulanabilir. Bu kataloğun işime neler  katabileceğine dair bazı araştırmalar da yaptım. Bir kataloğun çevrimiçi olarak sürekli erişilebilir olması ve her an anahtar kelime aramalarında çıkması, hizmetlerimi ya da beni arayan kişilerin beni rahat bulması açısından işim için gerekli unsurlardı.

Neden bir e-katalog hazırlama programı kullanmalısınız?

Öncelikle, bir blogger olarak kendimi daha iyi ifade etmek için daha erişilebilir olmaya ihtiyacım olduğunu biliyorum. Bu nedenle, birçok özelliği içinde barındıran bir uygulamaya ihtiyacım vardı. E-kataloğumu hem bir sosyal medya platformunda tanıtmak hem de web sitemde yayınlamak istiyordum.

E-katalog hazırlama programı isteklerimi karşılamakla kalmadı, bunu kolaylıkla yapmam için de bana bir fırsat verdi. Bu programın kullanımı çok basit. İstediğim tarzda bir tasarımı seçip kolaylıkla arzu ettiğim gibi bir şablon yaratabiliyorum. Bundan daha önemlisi, şablonların birbirinden farklılığı ve bana sunulan çeşitlilik oldu. Birçok online katalog hazırlama programında bulamayacağım kadar çok seçenek ve çeşitlilikle karşılaştım.

Tüm bunların yanında, her zaman karşıma çıkan bir diğer konu, beni işimle de ilgili düşündürüyordu: Bir e-kataloğa sahip oldum ama şimdi bu e-kataloğu nerelere ulaştıracağım?

Sosyal medyanın gücünü e-kataloğumla arttırdım

Sosyal medyadaki etkinliğimi ve varlığımı artırmak için yeni şeyler denemeye karar verdim ve katalog oluşturma programı ile hazırladığım kataloğumu istediğim sosyal medya platformlarına ve hatta online alışveriş sitelerine link olarak gönderebileceğimi keşfettim. Ayrıca, kataloğumu kendi web siteme de kolaylıkla aktarabiliyordum. Bu şekilde, kullanım alanı genişledikçe daha çok kişiye ulaşabildiğimi de gördüm. Bu arada şunu da belirtmem gerekiyor: İşini genişletmek isteyen kişiler için önemli bir kullanım alanı yaratabilecek bir uygulamadan bahsediyoruz. Facebook, Twitter ve diğer tüm sosyal medya araçlarında rahatlıkla paylaşabildiğim link ile e-kataloğumu desteklemiş oldum.

Kişilerin bana ulaşmasını ve kendimi daha iyi ifade etmemi sağlayan bir diğer özellik ise, Search Engine Index, yani Arama Motoru İndeksi. YUMPU Publishing, sahip olduğu çevrimiçi yayın ürünlerinin hepsinde, özel olarak anahtar kelime seçeneği sunuyor. Bu arama motoru indeksi, e-katalog oluşturmak da oldukça kapsamlı ve rahat kullanılabilir boyutta. Kendi anahtar kelimelerimi girerek, bu anahtar kelimeleri arayan herkesin beni bulmasını sağlayabiliyorum. Böylece, insanlar bana daha da rahat ulaşabiliyor. Hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda desteklenen program, bu sistemi kullanan herkesin kataloğuma direk ulaşabilmesine de yardımcı oluyor.

Yaratıcılık ve marka e-katalogda birleşiyor

E-katalog hazırlama, aynı zamanda markamı konumlandırma ve ifade etme konusunda da önemli bir yere sahip. Markamın tanıtımı için kullandığım yaratıcı içeriklerin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Bu noktada bu programın en önemsediğim özelliklerinden birisi de, hem audio hem de video içeriklerini uygun yerlere yerleştirmeme izin vermesi oldu. Kataloğumu bu içeriklerle desteklemek, yarattığım içeriklerin kalitesinin görülmesi ve daha iyi algılanması açısından çok önemliydi.

Bunları yaparken, benim için önemli olan bir diğer öğe ise tüm PDF dokümanlarımın rahatlıkla sisteme yüklenebilmesi ve hepsinin aynı anda bir katalog haline gelebilmesi oldu. E-katalog yapma programı sayesinde tüm PDF belgelerimi kataloğa dönüştürebiliyorum. Kataloglarımı çeşitlendirebiliyorum ve farklı bir hesap açıp yepyeni bir katalog yaratabiliyorum. Yüklediğim tüm PDF dosyaları da hesabımda kayıtlı kalabiliyor. Dahası, bunların hiçbiri için ücret ödemiyorum.

Yapmak istediğim değişiklikleri kolaylıkla yönetebiliyorum. Bir problem olduğunda ise web sitesinden aldığım destek gerçekten etkili ve problemlerimi çözüyor. Diğer yandan, e- kataloğuma ve bana dair bir permalink verilmesi ve bu linki etkin bir şekilde kullanabiliyor olmam, kataloğumu istediğim gibi yönetebilmemi sağlıyor. Böylece, hem linklerimi hem de kataloğumun dağıtımını yönetebiliyorum.e-

Sonuç olarak, kullanımı kolay bir çevrimiçi pazarlama yöntemi olabilecek kataloğumu kolayca üretebildim. İşlerini geliştirmek isteyen, belki de farklı bir alanda yeni bir iş sahibi olmak isteyen veya işine yeni bir soluk getirmek isteyen kişiler için geliştirilen bu program, kullanıcılarına aynı zamanda farklı özellikler de sunuyor. Böylece, üzerinde çalıştığınız katalog daha eşsiz bir hal alıyor.  Örneğin, sayfa çevirme sesi bile var. Bir kataloğa dair her şeyin düşünüldüğü bu program, hem katalog tasarlama ve geliştirme açısından size yardımcı olacak hem de yeni ve farklı müşterilerle tanışmanızı sağlayacak. Bir yanda kolaylıkla açılan video içerikleri, diğer yanda yazılı içeriklerin birleşimi, bu program katalog üretiminde yeni bir sayfa açıyor.

Esnafa daha çok kazandıran e katalog hazırlama programı

Kış mevsimi geldi. Meteorolojinin uyarılarına göre bu yıl en karlı kışlardan birini yaşayacağız. Önceki kış deri botlarımda karda yürüyüşe çıkarak botlarımı resmen harcamıştım. Bu sene karlar bastırmadan bir kar botu edinmeye karar verdim. Hava şartları yüzünden alışveriş merkezine gidemeyince semtimizin emektar ayakkabıcılarından Salih Abi’nin dükkanında buldum kendimi. Elinde geçen senelerden de kalan çok fazla kar botu varmış. Ama kışın sokaklar tenha olduğundan dükkanın önünden geçen çok olmuyormuş.

Aklıma Salih Abi’nin dükkanı için bir sosyal medya sayfası açmak ve ayakkabılarını sergileyebileceği bir online e katalog hazırlamak geldi. Mahallemizden bir esnafa yardım etme hevesiyle ona e katalog hazırlama programı YUMPU Publishing'dan bahsettim.

Güneşin sadece vücudumuzu değil içimizi de ısıttığı, yaprakları rüzgarda titreşen ağaçların gölgesi altında dinlendiğimiz günler geride kaldı. Kış mevsimi geldi çattı.

Bu yıl, her zamanki gibi son yılların en sert kışını yaşayacağımız konuşuluyor. Geçen yıl karlı günlerde deri botlarımda sokağa çıkıp mahvetmiştim onları, meğer kar yüzünden deri botlar yanıyormuş ve üzerlerinde beyaz izler kalıyormuş.

Bu yıl dersimi aldığımdan çok geç olmadan yeni bir kar botu edinmeye karar verdim. Soğuk hava şartları yüzünden alışveriş merkezine gidemeyince, mahallemizin emektar ayakkabıcılarından Salih Abi’nin dükkanına bir uğramaya karar verdim. Şansıma elinde çok çeşitli kar botları varmış. Salih Abi’yle bir yandan sohbet ederken, bir yandan botları denemeye başladım. Salih Abi’nin dükkanının önünden gelip geçen insan sayısı kış mevsiminde iyice azalıyormuş.

Hal böyle olunca elindeki kışlık ayakkabıları satamamaktan endişe ediyor. Bunu duyunca Salih Abi’nin dükkanı için bir sosyal medya sayfası açmak aklıma geldi. Ayakkabıları sergilemek için de online bir e katalog hazırlamayı başarırsak Salih Abi’nin müşterileri artar diye düşündüm. Mahallemizden bir esnafa yardım etme hevesiyle, başladım ona e katalog hazırlama programı YUMPU Publishing’yu anlatmaya.

E katalog hazırlamak artık hem kolay hem ücretsiz

YUMPU Publishing, online dergi, kitapçık, e katalog hazırlamak isteyen tüm kullanıcılar için uygun, ücretsiz ve hızlı bir platform. İnternette benzer hizmeti sunan programlar var ancak uzun süren araştırmalarım sonunda e katalog hazırlama sürecinde sunduğu kolaylıklar açısından bu programın en iyisi olduğunu açıkça gördüm. Platformda halihazırda yer alan dergi, kitapçık ve katalogların sayısının 20 milyondan fazla olması da başarısının bir göstergesi. Aklınıza gelebilecek her şeyle ilgili hazırlanmış bir dergi, kitapçık ya da katalog bulmanız mümkün.

Üstelik tüm bunların tasarımları profesyonel yayınlara taş çıkartacak kadar iyi. Salih Abi için hazırlayacağımız katalog doğrudan platformdaki onbinlerce kullanıcıya ulaşacak. Çantamdaki laptopumu çıkarıp üşenmeden bu programı nasıl kullanacağımızı Salih Abi’ye birebir göstermeye karar verdim.

Siteye girip saniyeler içinde Salih Abi adına kayıt oldum. Sonra da masaüstünde bulunan örnek bir PDF dosyasını iki dakika gibi kısa bir sürede e katalog hazırlama programına yükledim. Salih Abi de dikkatle beni izliyordu. İnternet konusunda acemi olsa da YUMPU Publishing’nun hızından, fonksiyonelliğinden o da çok etkilendi. Ancak elbette asıl gönlünü fetheden şey ücretsiz olması.

Salih Abi internet konusunda acemi dediğime bakmayın. Facebook, Instagram gibi sosyal medya ağlarını uzun süredir kullanıyormuş.

Hem çocuklarını takip ediyor hem de arkadaşlarıyla paylaşımlarda bulunup, sohbet ediyormuş. Gözü gibi baktığı bir de akıllı telefonu var tabii. J E katalogu hazırladıktan sonra sosyal medya hesabından paylaşıp arkadaşlarına da göstermek istiyor.

Zaten sosyal medya ağlarını kullanarak Salih Abi’nin dükkanına özel sayfalar açma planımız da var. Her ikisi için de bu programın sunduğu embed(yerleştirme) özelliğinden faydalanacağız. Salih Abi sosyal medya hesabından e katalogunun linkini arkadaşlarıyla istediği zaman paylaşabilecek.

Ayrıca dükkanın sosyal medya hesaplarından da linki doğrudan paylaşıp, sayfayı takip eden potansiyel müşterilere ulaşmış olacağız. Bu müşteriler de yalnızca bilgisayar başında olanlar değil. Çünkü e katalog hazırlama programını kulllanarak hazırladığımız kataloğu tüm mobil ve tablet cihaz sahipleri de görebilecek.

Salih Abi, öğrenmeye meraklı gözlerle hevesli bir şekilde beni dinlemeye devam ediyor. Bu arada esnafla sohbetin olmazsa olmazı oraletim de geliyor, yani artık benden iyisi yok.

Optimizasyon sayesinde dijital çağa uyan online kataloglar

Hazır dükkana kimse gelip gitmiyor ve Salih Abi de dikkatle beni dinliyorken onun da bilmesini istediğim teknik bir detayı anlatmaya karar veriyorum.

Aslında çoğumuzun bildiği gibi internette sosyal medya sayfaları açmak, bu sayfalarda içerik paylaşmak hedef kitlenize ulaşmak için artık yeterli olmuyor. İnterneti ve sosyal medyayı kullanan pek çok kullanıcıyı içerik üreticisi gibi düşünürsek durumun vehameti ortaya çıkıyor.

Peki, Salih Abi böyle bir ortamda hazırladığı e katalogla nasıl çok sayıda kişiye ulaşacak? Elbette bunun için kullanılabilecek pek çok yöntem var, bunlardan biri de içeriğin arama motorları sonuçlarında ön sıralarda çıkması için optimize edilmesi.

İşte YUMPU Publishing, kullanıcılarının bu hizmeti ihtiyacı olacağını öngörerek bunu da ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar e katalog hazırlama programına kataloglarını yüklediğinde, içerik, Google, Yahoo gibi dünyaca ünlü arama motorlarının sonuçlarında ilk sayfalarda çıkması için otomatik olarak iyileştiriliyor.

Salih Abi bu özellik sayesinde bir kuruş ödemesine gerek kalmadan internette içerik üreten pek çok rakibini geride bırakabilecek. İlk sıralarda çıkarak diğer kataloglara göre daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşacak. Satışlar iyi gitmeye başlarsa, onun için YUMPU Publishing’nun reklamsız kullanım, Google Analytics desteği gibi ek hizmetler sunan uygun ücretli paketlerinden satın alabiliriz. Şimdilik ihtiyacı olan her şeye ücretsiz olarak sahip olabiliyor.

Video içerik eklemek mümkün

İnternette en fazla karşılaştığım video türlerinden biri sokak röportajları. Hem çok fazla izleniyorlar hem de haklarında çok fazla konuşuluyor. Şüphesiz bunun en büyük sebebi videodaki insanların doğal halleri, düşünmeden verdikleri cevaplar. Salih Abi’nin de sohbetine ve içtenliğine mahalledeki herkes bayılır.

Kataloğunu daha iyi bir noktaya taşımak, daha fazla insanın dikkatini çekmek için onun markasından bahsettiği, ayakkabıların özelliklerini tanıttığı kısa videolar hazırlayabiliriz. Bu videolar beğenilirse sosyal medyada viral olma potansiyeline bile sahip olabilir. Videoların sonuna dükkanın sosyal medya hesaplarını, nerede bulunduğunu da ekleyebiliriz.

Üstelik hazırladığımız bu kısa, eğlenceli videoları e katalog hazırlama programıyla oluşturduğumuz kataloğun sayfalarına ekleyebileceğiz.

Böylece hedef kitlemiz hem modelleri görecek, hem de Salih Abi’nin cana yakın kişiliğiyle karşılaşıp, butik markası hakkında bilgi sahibi olacak. Katalog eklediğimiz videolar sayesinde dinamik, özgün ve ilgi çekici bir yapıya kavuşacak.

Salih Abi can kulağıyla beni dinledi. Ne zaman ihtiyacı olursa ona yardım edeceğimi biliyor. Kızlarına da YUMPU Publishing’yu anlatacak ve kataloğu beraber oluşturacaklar. Ancak kataloğu hazırlarken teknik bir problemle karşılaşmaktan endişeli.

YUMPU Publishing ile e katalog hazırlama sürecinde bir problemle karşılaşırsa tüm detaylar hesaplanarak hazırlanmış müşteri desteği sayfasını ziyaret edebilecek. Bekleme derdi çekmeden, e-posta atmak için adres aramasına gerek kalmadan anında destek almış olacak.

Kısaca özetlemek gerekirse hazırlayacağı e katalog;

  • On binlerce okuyucuya doğrudan ulaşacak,

  • Fonksiyonel, ücretsiz ve hızlı olacak,

  • Videolarla kullanıcıların ilgisini çekecek,

  • Mobil ve tablet cihazlarla uyumlu içeriğe sahip olacak,

  • Sosyal medya ağlarında paylaşılabilecek,

  • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi alternatif hizmetler eklenebilecek,

  • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içeriği optimize edilecek.

Salih Abi teşekkür eden gözlerle beni uğurladı. Tabii aldığım botlarda da indirim yapmayı ihmal etmedi. İlerleyen günlerde yanına tekrar uğrayıp katalogu hazırlaması için yardımlarımı sürdürmeyi planlıyorum.

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.