Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

E-katalog hazırlama programı ile yeni bir başlangıç

E-katalog hazırlama programı ile yeni bir başlangıç

Birçok e-katalog hazırlama programı arasından kendinize en uygun olanı bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Artık çok gelişmiş ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir dijital katalog olusturma programı var. Her şey iyi bir içerikle başlar. Peki ama iyi bir içerik ne demek? Bana göre iyi içerik, iyi bir blog yazısı ya da sosyal medya içeriği olabilir. Ama bundan daha da iyisi, hizmetlerinizi anlatan, sizi şirket ya da kişi olarak ifade edebilen iyi bir broşür ya da katalogdur. Ben de kendimi ifade edebileceğim iyi bir e-katalog hazırlama programı aradım. Sonunda karşıma YUMPU Publishing'un geliştirdiği program çıktı. Bu programla ilgili okuduğum yorumlar çok olumluydu ama bir de kendim denemek istedim. Bu nedenle ilk defa bir online katalog oluşturmak için kolları sıvadım. İlk defa yapıyor olmama rağmen hiçbir zorluk çekmediğimi belirtmek isterim. Kolaylıkla ve hızlı bir şekilde oluşturduğum kataloğum tıpkı bir profesyonelin elinden çıkmış gibiydi. Görsellerimi ve içerik yazılarımı taslaklara yerleştirmek çok kolay oldu. Normalde içerik oluşturmak için saatlerimi versem de e-katalog hazırlama programı sayesinde bu süreci çok kısa sürede halledebildim. PDF olarak hazırladığım tüm dosyaları tek bir tık ile direkt kataloğa çevirebildim ve bunu yaparken de siteden sürekli destek aldım. Taslak ya da görsel bir şablon hazırlama ile ilgili hiçbir eğitimim olmamasına rağmen bu süreç benim için çok kolay ilerledi diyebilirim. Daha önceden çalıştığım yerlerde sayfa yapım programlarına aşinaydım ama bir dergi, broşür ya da katalog hazırlamanın her zaman zor bir iş olduğunu düşünüyordum. Ama YUMPU Publishing’un programı bana tam aksini kanıtladı.

E-katalog oluşturma programı ile yönetiminiz elinizde

Bu programın sunduğu özellikler sadece kolay bir şekilde üretilebilen kataloglarla sınırlı değil. E-katalog yapma programı birçok farklı taslak ve şablon sunuyor. Tasarım açısından şık ve kullanışlı bu şablonlardan istediğinizi seçebiliyorsunuz. İşiniz için en uygun şablonu seçtikten sonra da tutup bırakma yöntemi ile hızlıca tüm içeriklerinizi yerleştiriyorsunuz.

YUMPU Publishing'a üye olduktan sonra birden fazla e-katalog oluşturabilirsiniz. E-katalog oluşturmak hem zahmetsiz hem de keyifli bir süreç diyebilirim.

Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve bunun için bir katalog sahibi olmak istiyorsanız bu program sizin için biçilmiş kaftan demektir.  Siteniz üzerine aktarabildiğiniz kataloğunuzu ayrı bir platformda paylaştığınızda, müşterileriniz katalog üzerindeki ürünlerinize tıklayarak hemen alışveriş yapabiliyorlar. Tüm linkleri ayarlayabiliyorsunuz. Böylece görseller üzerinden de satış yapmanız mümkün oluyor.

Bir diğer önemli unsur ise kataloğunuzun linkini istediğiniz şekilde istediğiniz yere aktarabilmeniz. Örneğin, katalog çalışmanız bitti ve siz hemen bir paylaşım yapmak istiyorsunuz. ‘Hemen paylaş’ butonuna basarak size verilen seçenekler aracılığı ile paylaşım yapabiliyorsunuz.

Online katalog hazırlama programı aynı zamanda size kendi tag ve anahtar kelimelerinizi oluşturma imkanını sunuyor. Anahtar kelimeleriniz arama motorlarında bulunmanızda yardımcı oluyor. Sizi tanıyan değil, sizi tanımayan ve ulaşmak istediğiniz birçok müşteriye ulaşmanızı sağlıyor.

Eğer ürünlerinizi hazırlarken profesyonelliğe önem veriyorsanız bu programın teknolojik özellikleri de sizin için önemli. Bu program aracılığı ile hazırlanan katalogların sayfa çevirme sesi ve gerçek bir katalog gibi kıvrımları var. Böylece gerçeğe en yakın katalog tecrübesini vaat ediyor. Tüm bunları ücretsiz olarak sunduğunu da belirtmem gerekiyor.

Bütün sosyal medyada hızlı ulaşım: E-kataloğumu nerelerde kullanabilirim?

E-katalog hazırlama programı, sosyal medya platformlarında kullanmaya uygun. Hem masaüstü araçlar hem de mobil araçlardaki tüm uygulamalarla da uyumlu.

Kataloğunuzu rahatlıkla ve özgürce Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında kullanabilirsiniz.

Kataloğunuzun kullanım alanını belirlemek ise size kalmış. Ben kataloğumu bir içerik gibi düşünerek tasarladım. Yani kataloğumu aslında bir blog içeriğiymiş gibi geliştirdim. Bu nedenle içine video ve ses dosyaları ekledim. Bu şekilde daha canlı ve aktif bir kataloğa sahip oldum. Ayrıca kataloğumda yapmak istediğim değişiklikler kolayca yapılabiliyor ve bu değişiklikler sonrasında herhangi bir link değişimi söz konusu olmuyor. Ben kendi kataloğumu planladıktan sonra hemen paylaştım ama sonra beğenmediğim şeyler olduğuna karar verdim. Program üzerinden değişikliklerimi hemen gerçekleştirebildim.

PDF dosyaları üzerinden kolaylıkla çalışabileceğiniz bu programda önceden kaydettiğiniz PDF’leriniz de hesabınızda duruyor olacak. Böylece istediğiniz dosya üzerinden katalog oluşturabiliyorsunuz ya da önceden hazırladığınız PDF dosyalarınızı yeniden gözden geçirebiliyorsunuz. PDF dosyalarınızın kataloğa çevrilmesi ise mucizevi bir hızda gerçekleşiyor.

SEO stratejinizi e-katalog programı ile geliştirin

SEO stratejilerinin sonu yok… Her gün yeni şeyler öğrenebileceğiniz bir sistemden bahsediyoruz. Online bir katalog ise SEO stratejinize çok şey katabilir. Önceden de bahsettiğim gibi ben kataloğumu bir içerik gibi tasarladım ve içine ses ve video dosyaları yerleştirdim.

Diğer yandan kullandığım anahtar kelimeleri de özenle seçtim. Şirketimi desteklemek adına hazırladığım bir blog postu gibi değerlendirdim. Bu şekilde e-kataloğum verdiğim hizmetlere göndermelerle dolu bir broşür haline geldi. Arama motorları kataloğumda kullandığım tüm kelimeleri algıladığı için SEO stratejimi farklı bir yere taşıdım. Bir yanda bir web sitesi içeriği, diğer yanda da blog postlarıyla destekledim.

İstediğim uzunlukta hazırladığım kataloğumun bir diğer özelliği ise içinde birçok yere birçok link verebilmem.  Bu sayede yine diğer siteler ve sosyal medya platformlarıyla etkileşim halinde kalabiliyorum.

Bir e-katalogdan çok daha fazlasını veren bu E-katalog hazırlama programı ürünlerinizi, SEO stratejinizi ve genel olarak markanızı konumlandırma adına iyi bir seçim olacaktır. Kendinizi ve şirketinizi en iyi şekilde ifade edeceğiniz platformlardan biri olan bu programla bir an önce tanışın.

Yeni ortaya çıkan ihtiyaçlar, yeni bir e katalog hazırlama programı!

Kreatif iş kolları söz konusu olunca bu alanda çalışanları diğer meslek kollarında olduğu gibi küçücük çalışma alanlarına hapsetmek mümkün olmuyor. Özellikle reklam, dijital pazarlama, tasarım gibi yaratıcılık isteyen işlerde çalışanlar için yeni trend freelance çalışmak. Ofiste çalışmayı tercih etmeyen freelance çalışanların da çalışacak alana ihtiyaçları var.

İşte bu yeni ihtiyaç, içerisinde geniş, ferah masaların, sınırsız wifi’ın, uygun fiyatlarla hazırlanan menülerin sunulduğu yeni nesil cafeleri ortaya çıkardı. Daha önce çalıştığım bir dergiden arkadaşım Sedat da bu trendi fırsata dönüştürmek amacıyla böyle bir cafe açmak istiyor. Yeni açacağı cafenin menüsü için bir e katalog hazırlama programına ihtiyacı olduğunu söyleyince ona YUMPU Publishing’dan bahsettim.

Mobil cihazlar, internet, dijital dünya derken hayatımızın her alanında bitmek bilmez bir değişim yaşanıyor. Teknoloji sayesinde kavuştuğumuz yeni imkanlar, hayatımıza giren cihazlar çalışma hayatımızda da etkisini gösteriyor. Çalışma alışkanlıklarımız deyim yerindeyse büyük bir evrim geçiriyor.

Freelance çalışmak, bugünlerde sıklıkla adını duyduğumuz bir trend. Y kuşağı çalışanların bir kısmı hala ofislerde çalışmaktan şikayetçi değil ancak özellikle yazılım ve teknoloji alanına yoğunlaşan Z kuşağı çalışanlar büyük oranda freelance çalışmaya yöneliyor. Kurumsal şirketler ofis alanlarını genişletip, oyun konsolu, spor salonu gibi ekstra imkanları sunarak çalışanlarını motive etmeyi denese de freelance çalışma trendinin yükselişini durduramıyorlar. İşte bu yeni trend, yeni bir ihtiyacı da beraberinde getirdi.

Ofis ortamından, sıkı çalışma saatlerinden kaçan freelance çalışanların, rahatlıkla çalışmalarını sürdürebilecekleri alanlara ihtiyacı var. Durum böyle olunca minimalist dekorasyonlarıyla dikkat çeken, sınırısız wifi hizmeti, ilgi çekici kahveler ve uygun fiyatlı menüler sunan cafeler freelance çalışanların gözdesi oldu.

Arkadaşım Sedat da bu yeni trendi fırsata dönüştürmek sevdasıyla freelance çalışanlara yönelik bir cafe açmaya karar vermiş. Böyle bir yatırım yapmak için gerçekten doğru zaman! Cafe’nin hem dekorasyonu, hem menüsüyle hedef kitlesine yakışır bir dinamizme,canlılığa ve yaratıcılığa sahip olmasını istiyor. Cafenin menüsü için bir e katalog hazırlama programına ihtiyacı olduğunu söyleyince ona YUMPU Publishing’dan bahsettim.

Freelance çalışanlara özel dinamik bir cafe

YUMPU Publishing, e katalog hazırlama programına ihtiyaç duyan herkesin kullanabileceği, ücretsiz olması, fonksiyonelliği ve hızıyla öne çıkan bir platform. İnternet ortamında araştırma yaparken rastladığım YUMPU Publishing’da kültürden sanata, spordan sağlığa, teknolojiden modaya pek çok alanda hazırlanmış 20 milyondan fazla online dergi, kitapçık ve katalog bulunuyor. Platformda hazırlanan içerikler on binlerce okuyucuya ulaşırken, platform internet ortamında bulunan benzer programlara göre daha hızlı, daha dinamik yapısı ve tam anlamıyla kullanıcı dostu oluşuyla farkını ortaya koyuyor.

Ben böyle bir solukta platformun özelliklerini anlatırken Sedat “E katalog hazırlama programına ihtiyacı olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir platform mu?” diye sordu. YUMPU Publishing’nun ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatarak, “Tek yapman gereken YUMPU Publishing’ya saniyeler içinde kayıt olup, menünün görsel ve yazılı içeriğinin yer aldığı PDF dosyasını e katalog hazırlama programına yüklemek.” dedim.

Sedat’ın hedef kitlesi olan Y ve Z kuşağı freelance çalışanlara hitap eden, onların ilgisini çekebilecek, sıradan olmayan bir içerik ve tasarıma ihtiyacı var. Neredeyse her dakikası mobil cihazlarında, internette geçen bu kitle, cafenin basılı bir menü yerine online bir katalog hazırlamayı seçmesini inovatif bulabilir.

Çoğunuzun bildiği gibi gittiğimiz pek çok restoran ve cafenin menüsü yıllık ya da sezonluk olarak değiştirilir. Sedat e katalog hazırlama programını kullanarak online menü hazırlamayı tercih ederse, rutine tahammülü olmayan bu yeni nesil kitle için menüyü, sıklıkla yeni ürünler ekleyerek güncelleyebilir. YUMPU Publishing ile hazırladığı online menünün linkini ve yaptığı güncellemeleri platformun sağladığı embed(yerleştirme) özelliğinden yararlanarak cafenin sosyal medya sayfalarında paylaşabilir.

Üstelik hazırlayacağı menü masaüstü, tablet ve mobil cihazların hepsiyle uyumlu olacak. Böylece cafe, yenilikçi yapısıyla, sosyal medya sayfalarını takip eden, her an hareket halinde olan mobil hedef kitlesinin dikkatini çekmeyi başaracak. Sedat da online menüyü çok sık yenileme fikrine bayıldı. Tabii cafe işi kolay değil, ona en az hazırlayacağı menü kadar dinamik bir ekip lazım!

Kreatif videolarla zenginleşen bir cafe menüsü

Bu arada Sedat ücretsiz bir e katalog hazırlama programı bulabileceğini daha önce aklından bile geçirmemiş. O yüzden mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Bunu görünce ben de YUMPU Publishing’nun Sedat’ın ücretsiz olmasına çok şaşıracağı başka bir özelliğini anlatmaya karar verdim.

Daha önce bir girişim yapmış olan, dijital pazarlamaya ilgi duyanlar ya da internet dünyasıyla içli dışlı olanlar SEO ve optimizasyon kelimelerini mutlaka duymuştur. Bu iki kelime, internette arama motorların arama yaptığımızda karşımıza çıkan sonuçların üst sıralarda olmasıyla çok yakından ilgili.

E katalog hazırlama programı YUMPU Publishing ile hazırlanan içerikler, Google, Yahoo gibi önde gelen arama motorlarındaki arama sonuçlarında ön sıralarda çıkması için optimize ediliyor. YUMPU Publishing, pek çok markanın büyük bütçeler ayırarak başvurduğu bu pazarlama taktiği için kullanıcılarından hiçbir ek ücret talep etmiyor.

Yani Sedat’ın hazırladığı online menü, yaratıcı içeriği ve tasarımıyla da beğeni toplarsa, cafesinin adı duyulacak, markasının bilinirliği hızla artacak. İşler yolunda giderse, içinde reklamsız kullanım, Google Analytics desteği gibi faydalı ek hizmetlerin yer aldığı paketlerden birini de seçebilir.

Sedat’ın işinin kolay olmadığı ortada. İlerleyen günlerde yine YUMPU Publishing’yu kullanarak cafeye özel aylık online dergi hazırlamak da iyi bir fikir olabilir. Gençlerin ilgisini çekecek özel röportajlara, teknoloji, sanat, kültür gibi alanlarda güncel haberlere yer verirse dergi ilgi görebilir.

Hedef kitlesi olan yeni nesil tüketiciler, her şeyden çok çabuk sıkılıyor, dikkatleri saniyeler içinde dağılıyor ve her an internet üzerinden içerik yağmuruna tutuluyor. Açılacak olan cafe her ne kadar onların ihtiyacına yönelik olsa da, bu, yeterli olmayabilir.

Sedat bu sorunu e katalog hazırlama programıyla hazırlayacağı online menüye ilgi çekici video içerikler ekleyerek çözebilir. Örneğin menüde bulunan çok sevilen bir yemeğin tarifini gösteren eğlenceli kısa bir videoyu menüdeki yazılı içeriğin yanına ekleyebilir.

Böylece menü sıkıcı olmaktan fersah fersah uzaklaşacak ve müşterilere interaktif bir deneyim sunabilecek. YUMPU Publishing’nun sunduğu video içerik ekleme özelliği yaratıcılıkta sınırsız imkanlar tanıyor denebilir. Video içeriğin artan popülaritesini de hesaba katmakta fayda var tabii. Sedat’a videoları hazırlama sürecinde yardımcı olabilecek tanıdık bir arkadaşımız var mı diye düşünmeye başladık bile.

Sedat anlattıklarıma bayıldı, e katalog hazırlama programına, platforma üye olarak ücretsiz sahip olabileceğine hala inanamıyor. Ancak halen platformdan sorunsuz bir şekilde yararlanıp yararlanamayacağı konusunda emin olmadığını görünce ona YUMPU Publishing'nun müşteri desteği sayfasından bahsettim.

Tüm teknik ayrıntılar düşünülerek hazırlanan bu sayfa, dijital dünya ve internetle içli dışlı olmayan kullanıcıların yüreğine su serpiyor. Kullanıcılar teknik bir sorunla karşılaştıklarında sitede iletişime geçebilecekleri bir adres arama zahmetine girmeden, bekleme derdi çekmeden, doğrudan müşteri desteği sayfasını ziyaret edebiliyor. Böylece Sedat’ın bir sorun olursa kime danışırım endişesi de ortadan kalkmış oldu.

Sonuç olarak Sedat’ın hazırlayacağı menü;

  • Fonksiyonel, hızlı, ücretsiz olacak.

  • Binlerce okuyucuya doğrudan ulaşacak.

  • Mobil ve tablet cihazlarla uyumlu içeriğe sahip olacak.

  • Video içerikle canlı bir yapıya kavuşacak.

  • Sosyal medya kanallarında paylaşılabilecek.

  • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içeriği iyileştirilecek.

  • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi opsiyonlarla zenginleşecek.

  • Teknik destek garantisiyle sorunsuz hazırlanacak.

Haftaya cafeyi açmayı düşündüğü yeri görmek için Sedat’la tekrar buluşacağız. Menü işini de Sedat’ın hedef kitlesine yakışır bir şekilde çözdüğüme göre, cafenin ilk misafirlerinden biri olmayı hak ettim sanırım.

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.