Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dijital Katalog Oluşturmak

Dijital Katalog Oluşturmak

PDF dosya üretmeyi, PDF dosyaları yüklemeyi biliyorsanız profesyonel bir e-katalog hazırlama programı ile e-katalog hazırlama şansınız yüzde yüz. YUMPU Publishing'un katalog hazırlama programı ile bir e-katalog oluşturmak artık çok kolay. Programı kolaylıkla kullanabiliyorsunuz ve yüksek kaliteli fotoğraflarınızı ve görsellerinizi ekleyerek oluşturabileceğiniz bir kataloğa 10 ya da 20 dakika içinde rahatlıkla sahip olabiliyorsunuz. İlk yapmanız gereken bir PDF dokümanı oluşturmak. Bu PDF dokümanını oluştururken yüksek çözünürlüklü görseller kullanmanız gerekiyor. Bu görsellerin altına ya da yanına istediğiniz şekilde yazılı içerik ekleyebilirsiniz. İkinci adımda ise bu programa giriyorsunuz ve dijital katalog oluşturmak için PDF dosyanızı yüklüyorsunuz. Bu sitede yapacağınız işlemler ücretsiz. Ücretsiz olarak bir hesap açabilirsiniz ve bir katalog üretebilirsiniz. Size önerilen birçok tasarım içinden işinize en uygun tasarımı seçebilirsiniz. Bu tasarım üzerinde istediğiniz şekilde değişiklikler yaparak kataloğunuzu oluşturabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduktan sonra hazırladığınız dijital katalog içinde editlemeler de yapabilirsiniz. Yaptığınız tüm değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Değişiklikler, dokümanlarınızla birlikte hesabınızda kalacaktır.

Online katalog hazırlama ve içeriği

Online bir kataloğun içine görsel ve yazıdan başka neler eklenebilir sorusu hepimizin aklını kurcalıyor. Bunun sebebi ise basit: Bütün gün Facebook, Instagram, Twitter gibi birçok sosyal medya sitesi için özel içerikler üretmek, bu içerikleri yönetmek ve kendi bloglarımız için de özel içerikler yazmak için çaba halindeyiz. Bir online katalog için fazladan bir içerik yazmak zorunda mıyız sorusunu duyar gibi oluyorum. Ama aslında hayır. Bir online katalog bizim işimizi kolaylaştıracak ve istediğimiz müşterilere hızla ulaşabileceğimiz bir araç olarak tasarlanabilir.

YUMPU Publishing’un dijital katalog oluşturmak için tasarladığı programda video ve ses içerikleri ekleyebiliyorsunuz. Kataloğunuza sayfa çevirme ses efekti ekleyebiliyorsunuz. Bu katalog hazırlama programı sayesinde kataloğunuz çevrimiçi ortamlarda da gerçek bir katalog gibi görünüyor. Bu özellikler bu kataloğu bir içerik gibi kullanabilmenizi sağlıyor. Kendinizle ilgili ifade etmek istediğiniz her şeyi ekleyebiliyorsunuz. İşinizin prestijini bu şekilde artırabiliyorsunuz.

Artık bir kataloğunuz var, peki ya sonra?

Artık kendinize ait bir online kataloğunuz var. Şimdi sırada bu kataloğu farklı yerlerde paylaşmak ve online alanlarda varlığınızı daha çok hissettirmek var. Bunu nasıl yapacaksınız?

Kataloğunuzu oluşturduktan hemen sonra web sitesi size bir link veriyor. Bu link kataloğunuzun linki. Eğer dönüp kataloğunuzda değişiklikler yaparsanız bu link değişmiyor. Hep aynı kalıyor. Bu linki istediğiniz sosyal medya ortamında, istediğiniz web sitesinde hiç değişmeden kullanabiliyorsunuz.

Online ürününüzü, dijital katalog oluşturma programında bulunan ‘paylaş’ butonuna tıklayarak istediğiniz alanda paylaşabilirsiniz.

Aktarım yapmak da paylaşım yapmak kadar kolay. Yine online ürününüzün hemen altında bulunan ‘embed’, yani aktar butonuna tıklamanız yeterli oluyor.

Bu kataloğu sosyal medya platformlarında paylaşırken de söz konusu platformda şık bir paylaşım görüntüsü oluşuyor.

Bunun yanında sitenin verdiği bir diğer hizmet ise müşterilerinizin sizi bulması için anahtar kelime ve tagler oluşturabilmeniz. Web sitesi, dijital kataloğunuza girdiğiniz anahtar kelimeleri arama motorlarının sizi ve işinizi daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemeler içinde yapılandırılıyor. Böylece sizi bilenler de bilmeyenler de size ve işinize aynı şekilde ve aynı rahatlıkla ulaşabiliyorlar.

Ben kataloğumu oluştururken kendi logomu kullandım. Kendi görsellerimi ve logomu her yere yerleştirebildim ve böylece kendi markalaşma hikayeme de göndermeler yaptığım bir katalog ürettim. Tüm bu hikayemi yazılı ve video içeriklerime de yansıttım. Bu şekilde kendi markamın üretimini de desteklediğim bir ürün üretmiş oldum.

Bu ürünümü bir sunum ya da bir online içerik olarak her alanda kullanabildim. Bir yanda beni ilk defa keşfedenler için yeni bir ürün ve hizmet tanıtımı yapmış oldum, diğer yanda da beni ve işimi bilen kişiler için yeni bir içerik sundum.

Bu şekilde işimin prestijini de arttırdığıma inanıyorum. Bir çevrimiçi katalog yapmak hem prestij kazanma hem de kendimi ifade etme konularında bana yardımcı oldu.

Bu web sitesi üzerinden birçok kataloğa ulaşmak mümkün. Başka işlerden örnekler de bulabilirsiniz. Bu şekilde kendiniz için yapmak istediğiniz kataloğa belki de yeni bir bakış açısı katacaksınız.

Katalog yapma programı ile dijital katalog oluşturmak için herhangi bir dijital program bilgisine ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken PDF dokümanlarınızı yüklemek. Kataloğunuz da gerçek bir tasarımcı ve baskı evinden çıkmış gibi bir görüntü veriyor.

Yeni bir online marketing stratejisi peşindeyseniz ve içeriklerinize yeni bir soluk getirmek istiyorsanız katalog oluşturma programı ile dijital katalog oluşturmak sizin için en iyi seçenek olabilir. Tüm girişimciler yeni online marketing stratejileri üretmenin peşinde koşarken siz bu stratejileri farklılaştırmak adına yeni şeyler yapabilirsiniz.

Çevrimiçi ortamlarda kendinizi ve markanızı en iyi şekilde ifade etmek adına yeni bir katalog üretmek ve kataloglarınızın sayısını arttırarak hepsini farklı amaçlar için kullanmak bir sonraki girişimci adımınız olabilir. Bunu yaparken kolay ve hızlı olanı tercih ederseniz işinizle ilgili yeni bir alana geçiş yapmış olursunuz.

Neden YUMPU Publishing'u tercih etmelisiniz?

 • Tüm online ve dizüstü araçlarda kullanım kolaylığı;

 • Tüm arama motorlarında arama kolaylığı;

 • Farklı şablon seçenekleri ve kendi markanıza ait logo ve marka imajı kullanabilme rahatlığı;

 • Farklı web sitelerine ve diğer alanlara kolay aktarım;

 • Tüm sosyal medya kanallarına entegre olma özelliği;

 • Video ve ses kaydı ekleyebilme;

 • Ürüne özel link üretimi;

 • Destek hattı

Dijital katalog oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Bugünlerde tatil telaşı kış günlerinden itibaren başlıyor. Şu karlı günlerde benim pek çok arkadaşım yaz için ucuz uçak bileti yakalama derdine düştü bile. Aslında haksız da sayılmazlar, kış mevsiminden yaz için alınan biletlerin fiyatları ve otel rezervasyonları gerçekten uygun fiyatlı oluyor. Turizm sektörüne henüz atılmış bir arkadaşım var.

Küçük bir turizm firması açtı, hem yurtiçine hem yurtdışına götüren tatil paketleri satıyor. Yeni bir iş kurmanın paniği içerisinde, ya yeterince müşteri bulamazsam diye dertlenip duruyor. Rekabetin de oldukça yoğun olduğu bir sektörde olduğundan ona hak vermeden edemiyorum. Rakiplerinden bir adım öne geçmek için neler yapabilir diye düşünürken aklıma YUMPU Publishing geldi. Firması için dijital katalog oluşturmak çok iyi olabilir.

Çalışma saatlerinin yoğunluğu malum. Hep söylenen bir şey vardır, şu yazın yapacağımız bir haftalık tatil için tüm sene çalıştığımız geyiği.

Bugünlerde herkes çok daha sık tatile çıkıyor gerçi. Yine de hayatımızdaki tatil gerçeği, onun için ayrılan büyük bütçeler değişmiyor. Durum bu olunca turizm sektörünün fırsatla dolu olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yakın arkadaşlarımdan Mehmet de geçtiğimiz günlerde açtığı butik turizm firmasıyla bu sektörün girişimcileri arasına katılmış oldu. Ancak pek telaşlı. Zaten panikli bir tip olduğundan korku içinde, firmasını tercih edecek yeterince müşteri bulamamak endişesi sarmış.

Bu sektördeki büyük firmalar da rekabeti canlandıran faktörlerden biri. Bana sorarsanız Mehmet paniklemekte biraz haklı sayılır. Ona nasıl yardım edebileceğimi düşünürken aklıma bu programı kullanarak bir dijital katalog oluşturmak geliyor. Hedef kitlesine özel hazırlayacağı tatil paketlerini tüm ayrıntılarıyla anlatacağı bir dijital katalog oluşturmak isteyip istemediğini soruyorum hemen. Merakla bakarak, “Nasıl yani?” deyince en başından başlıyorum anlatmaya…

Turizm sektörüne YUMPU Publishing dopingi!

Mehmet markasıyla dijital dünyada yer alması gerektiğinin farkında. YUMPU Publishing ile dijital katalog oluşturmakla işe başlamasını tavsiye etmemin pek çok sebebi var.

Laptopu önümüze çekip bu programa giriyorum önce. Platform sayesinde, isteyen herkes dijital dergi, katalog ya da kitapçık hazırlayabiliyor. Üstelik köklü bir platflorm olduğundan bugüne dek 20 milyonun üzerinde dijital dergi örnekleri, dijital kitapçık ve dijital katalog oluşturmak için kullanılmış.

Bunun yanında sahip olduğu takipçi kitlesi sayesinde Mehmet’in firması için hazırlayacağımız online katalog doğrudan onbinlerce okuyucuya ulaşacak. Platformda sanattan teknolojiye, modadan mutfağa, spordan politikaya her alanda hazırlanmış pek çok dijital yayın bulunuyor.

YUMPU Publishing’nun internette bulunan benzer hizmetleri sunan programlardan farkı hızı, ücretsiz oluşu ve sunduğu kaliteli kullanıcı deneyimi. Sitenin geneline şöyle bir göz gezdirdikten sonra YUMPU Publishing’nun özelliklerine odaklanıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla bu program ile hazırlanan dijital kataloglar;

 • Fonksiyonel, hızlı ve ücretsiz oluyor.

 • On binlerce okuyucuya direkt olarak ulaşıyor.

 • Video içerik ekleme imkanı tanınıyor.

 • İçeriği mobil ve tablet cihazlarda görüntülenebiliyor.

 • Facebook, Twiiter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında paylaşılabiliyor.

 • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi seçenekler eklenebiliyor.

 • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içerikleri optimize ediliyor.

Mehmet bu özelliklerin hepsini tam anlamıyla anlamak istercesine bana bakınca açıklamaya girişiyorum. Öncelikle dijital katalog oluşturmak için yapmamız gereken şey belli; Siteye saniyeler içinde kayıt olduktan sonra PDF formatında hazırladığımız içeriği sitede bulunan araca yüklemek.

Peki, bu sürecin sonunda ortaya çıkacak olan dijital kataloğumuz ne gibi özelliklere sahip olabilir? Biraz önce özellikler arasında gördüğümüz video içerik ekleme seçeneğini incelemeye başlıyoruz. Mehmet, bu program sayesinde hazırladığımız online kataloğa video şeklinde içerik ekleyebilecek.

Örneğin otellerin tanıtım videolarına istediği sayfalarda yer verebilir. Sundukları havuz, spa gibi hizmetlerin yer aldığı kısa videolar hazırlayabilir. Görsel içeriğin tüketicilerin hafızasında daha fazla yer ettiği malum. Bu nedenle tatil paketlerini tanıtan dijital katalog, içindeki videolarla tüketicilerin ilgisini çekebilir.

Ayrıca bu videolar kataloğa dinamizm, özgünlük ve canlılık katacak gibi görünüyor. Bence böyle özgün bir şekilde tanıtılmaktan otel sahipleri de mutluluk duyacak. Kimbilir, belki Mehmet bu sayede daha karlı anlaşmalara imza atabilir. J

Kataloğuna video ekle, sosyal medyada arkadaşlarınla paylaş

Daha önce de size bahsettiğim gibi Mehmet’in en büyük sıkıntısı, yeterince müşteriye ulaşamama korkusu. Rekabetin yoğunluğu nedeniyle ben de ona hak veriyorum ancak butik bir turizm firması sahibi olarak onun da yapabileceği pek çok şey var. Sosyal medyayı kullanmak bunların başında geliyor.

Firması için Twitter, Facebook gibi çok kullanılan sosyal ağlarda sayfalar açmamız gerekecek. Bu sayfaların takipçi sayısı gün geçtikçe artacak. Mehmet de bu süreci dijital katalog oluşturmak için kullanıyor olacak.

YUMPU Publishing sayesinde hazırladığı dijital kataloğun linkini istediği zaman embed(yerleştirme) özelliğini kullanarak sosyal medya ağlarından paylaşabilecek. Böylece birlikte çalıştığı otellerden, sunduğu avantajlı tatil paketlerine tüm hizmetlerinden takipçilerinin haberi olacak. Anlayacağınız bu program ile dijital katalog oluşturmak çok kolay.

Peki, sosyal medya ağlarına akıllı telefonlarını ya da tabletlerini kullanarak giren kullanıcılar ne olacak? Onlar da hazırladığıız dijital kataloğun tüm içeriğini mobil ya da tablet cihazlarından görüntüleyebilecek mi? Mehmet için de çok önemli olan bu soruların cevabı da: Evet! Platformun ücretsiz sunduğu bu hizmet sayesinde Mehmet, her daim hareket halinde olan, zaman, mekan kısıtlaması olmadan dijital dünyayı takip eden genç kullanıcılara da ulaşmış olacak.

Bir de şu optimizasyon özelliği neymiş diye merak edip onu incelemeye karar veriyoruz. Biraz daha teknik bir mesela sayılabileceğinden ikimiz de oldukça dikkatliyiz. Özelliklerin ne anlama geldiğini internet ortamında araştırdıktan sonra gayet iyi anlıyoruz.

Açıkçası bu program bu değerli teknik özelliği ücretsiz sunduğu için şaşkınız. Çünkü dijital katalog oluşturmak için ücretsiz olarak faydalandığımız platform, ortaya çıkan kataloğun içeriğini ücretsiz bir şekilde iyileştiriyor.

Böylece Mehmet’in online kataloğu arama motorları sonuçlarında ön sıralarda çıkmaya hazır hale gelmiş oluyor. Yani hedef kitlesi olan tatilcilerin, Google, Yahoo gibi arama motorlarının başına geçip tatil seçeneklerini incelerken, Mehmet’in firmasının kataloğuyla karşılaşma şansları kat be kat artıyor.

Avantajlı ve uygun fiyatlı ek destek paketleri de cabası. Paketlerin kiminde Google Analytics desteği, kiminde reklamsız kullanım seçeneği bulunuyor. Mehmet işleri yolunda giderse ilerleyen günlerde bu paketleri satın alarak markasının dijital dünyadaki varlığını sağlamlaştırmaya kararlı

İş bilgisayar ve internetle ilgili teknik konulara gelince biraz acemi olan Mehmet, “Dijital kataloğu hazırlarken bir sorunla karşılaşırsam ne olacak?” diye sordu. Siteyi kapatmadan önce teknik destek özelliğini de incelemeye koyulduk.

Platformda kullanıcıların karşılaşabileceği tüm teknik sorunlar düşünülerek hazırlanan bir müşteri desteği sayfası bulunuyor. Katalog, dergi, kitapçık oluşturma sürecinde herhangi bir problemle karşılaştığınızda anında bu sayfayı ziyaret edebiliyorsunuz. Ne bekleme derdi var, ne de mesaj trafiği. Böylece arkadaşım bu konuda da panik yapmayı bir kenara bırakıyor.

Mehmet’le dijital katalog oluşturmak için başladığımız araştırma, Bu programın sunduğu özelliklerin güzelliğinden başımız dönerek sonlandı.

Mehmet ona YUMPU Publishing’dan bahsettiğim için tekrar tekrar teşekkür etti.

Ben de YUMPU Publishing’nun tüm özelliklerini detaylı bir şekilde öğrendiğim için seviniyorum. İlerleyen günlerde bambaşka projeler için platformdan yararlanabilirim. Daha şimdiden aklımda dünya kadar fikir var.

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.