Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Katalog yapma programı – Keyfli ve Kolay

Katalog yapma programı – Keyfli ve Kolay

E-ticaret işindeyseniz, herkes gibi sizin de bir kataloğa ihtiyacınız olur. Uzun süredir doğru müşterilerle karşılaşmak için çaba harcardım. Sürekli sosyal medya içerikleri hazırlar, kendimi ve şirketimi daha iyi nasıl ifade edebilirim sorusuna yanıt arardım. Takipçilerimizle daha iyi bir iletişim kurmak için bir katalog yapma programına ücretsiz edinmek, bir kataloğa sahip olmak zor ve imkansız görünüyordu. Uzun süre araştırmalara giriştim. Kolay kullanımı ile beni etkileyen YUMPU Publishing’u buldum.

Kolay ve kullanışlı bir Katalog Yapma Programı

Aslında katalog yapımı herkesin biraz gözünü korkutuyor. Yıllardır gördüğümüz klasikleşmiş şablonlar ya da matbaalardan çıkan bozuk renkli kataloglar sizin de aklınızda bir soru işareti yaratmış olabilir. Bahsedeceğim program ise bunlardan çok farklı ve daha etkili.

kaliteBirçok seçeneğe sahipsiniz. Birçok şablon arasından işinize en uygun olanı seçebiliyorsunuz. Bunun dışında, ürünlerinizi istediğiniz gibi yerleştiriyorsunuz ve buna uygun bir taslak içinde içeriklerinizi yazabiliyorsunuz.

Tüm PDF dosyaları bir katalog haline getirirken PDF kalitesinden ödün vermiyor. Bu programı kullanırken ihtiyacım olan tek şey, ürünlerimin fotoğrafları ve etkili içerikler…

Hızlı ve etkili – dijital katalog oluşturmak için ideal

Online katalog hazırlama programı, çok fazla zamanımı almıyor. Normalde, gün içinde Facebook ve Twitter ya da Instagram gibi sosyal medya platformlarında hesaplarımı güncellemek ve yeni içerikler girmek için çeşitli yazılar yazıyorum. Bu yazıları görsellerle desteklemek vaktimin büyük bir bölümünü alıyor.

Burada herkes doğru olanı bulacaktır. İşte bu!

Bu nedenle, rahat kullanımlı ve pratik bir programa ihtiyacım vardı. Bahsettiğim program ise, bu hızla üretebileceğim birçok farklı katalog içeriği sunuyordu.

Beni en çok cezbeden yönü kesinlikle bu oldu. Birkaç dakika içinde istediğim kataloğa sahip oldum. Kataloglarımı bu kadar hızlı yapabiliyor olmam, çevrimiçi pazarlama stratejimi ve etkinliğimi arttırdı.

YUMPU Publishing'un hoş görünümünün katalog şablonlarına da yansıdığını belirtmek istiyorum. Şablonların hem tasarımları hem de renk seçimi çok ilgi çekici ve farklı. Diğer sitelerde var olan şablonlardan çok daha renkli ve çok daha büyük bir çeşitliliğe sahip.

App StoreBir katalog hazırlama programı size kendi ürünlerinizden oluşan bir alışveriş sepeti oluşturabilme şansı veriyor. İşte bu katalog hazırlama programı size bu şansı sunuyor.

Oluşturduğunuz katalog üzerinden müşterileriniz ürünlerinize direk ulaşabiliyor ve istedikleri ürünü hazırlanan katalog aracılığı ile satın alabiliyorlar.

Tek yapmaları gereken şey, satın almak istedikleri ürünün üzerine tıklamak.

Bu şekilde ben de müşterilerime rahatlıkla ulaşabildim ve istedikleri ürünleri almaları için onlara en iyi platformu sunabildim.

Yayınladığınız kataloğun aynı zamanda gerçek bir yayıncının elinden çıkmış gibi görünmesi gerekir. Katalog oluşturma programı size bu fırsatı da tanıyor. Açıkçası, benim profesyonel bir yayıncı gibi bir taslak hazırlayacak ne vaktim var ne de bilgim, ama programdaki özellikler sayesinde bunu kısa sürede yapabildim.

Bir diğer konu ise, yayınım, yani kataloğum için bir link oluşturup bu linki her yerde özgürce paylaşabiliyor olmam. Her türlü sosyal medya platformu, web sitesi ve farklı platformlarda dergi linkimi kullanabiliyor ve kataloğumu web sitesi ya da sosyal medya platformlarına aktarabiliyorum.

Katalog örneği

Sosyal medya için hazırladığım içeriklerin içine verdiğim katalog linkiyle de müşterilerime kolaylıkla ulaşabiliyorum. Hatta, bu alanda hazırladığım özel içeriklerle etki alanımı artırdığımı da düşünüyorum.

Katalog için içeriklerimi üretirken de özgürüm. Sadece yazılı, görsel ya da grafik içerik değil, video ve ses içerikleri de girebiliyorum. İstediğim videoyu kataloğumun içine aktarabiliyorum. Ses içeriklerini de yazılı içeriklerimle destekliyorum. Ayrıca, tüm bunları ücret ödemeden yapıyorum.

E-katalog oluşturmak için özel bir eğitime ihtiyacım olmadı. Üyeliğim aktive olur olmaz istediğim gibi kataloğumu yapmaya başladım, bu yaparken istediğim çevrimiçi yayını tasarlayabilme özgürlüğüne de sahiptim. Tüm bunları yaparken yanınızda YUMPU Publishing'dan alacağınız eşsiz bir destek olacağını da unutmayın.

mobil

Görselleri ve istediğiniz şablonu seçerek yalnızca birkaç dakika içinde oluşturduğunuz katalog sayesinde hem mobil aplikasyonlarda hem de dizüstü bilgisayarlarda kataloğunuz milyonlarca kişiye ulaşabilecek.

Bu katalog, inceleyen kişilere sofistike bir dergi gibi profesyonel bir tat veriyor. PDF dokümanlarımın hepsini bu programa aktarabiliyorum ve böylece hem daha şık bir görüntü elde ediyorum hem de kolaylıkla ürünlerimi tanıtabiliyorum.

İçeriklerimi yazarken kullandığım anahtar kelimeleri her zaman özenle seçiyorum. Eminim herkes böyle yapıyordur. Ama benim gösterdiğim özeni kullandığım programların da göstermesini bekliyorum. Bu e-katalog hazırlama programı işte bunu da gerçekleştiriyor. Anahtar kelime optimizasyonu ile çalışan bir program olduğu için, siteye girdiğim anahtar kelimelerimi algılayarak bana yardımcı oluyor.

SEO yoenetimiGörsel alanda kendi markamı yaratırken SEO yönetimi gibi önemli konularda da yine ücretsiz olarak destek alıyorum. Böylece bana da diğer işlerimi yapabilmem için vakit kalıyor. Kısacası, tek bir program sayesinde hedeflediğim birkaç şeye birden ulaşabiliyorum.

Bu program üzerinde edit yapmak da çok rahat. Tüm metinlerinizi rahatlıkla editleyebilir ve yepyeni bir metin bile oluşturabilirsiniz.

Bunu yaparken hiçbir problem yaşamıyorsunuz. Bu web sitesi size hiçbir sorun çıkartmadan her şeyi depoluyor ve içeriklerinizde değişiklik yapma şansı tanıyor.

Oluşturduğunuz tüm PDF belgeleri de kendi hesabınızda saklayabiliyorsunuz. Böylece, başka bir katalog oluşturmak istediğinizde de hesabınızdaki PDF belgeleri kullanabiliyorsunuz.

Son olarak, bu katalog hazırlama programa dair bazı önemli ipuçları da vermek istiyorum. Program kapsamında oluşturduğunuz tüm sayfalar zarif bir şablona oturuyor. Sayfaları çevirirken hafif bir sayfa çevirme sesi bile çıkıyor. Hızlı ve etkin bir online katalog hazırlama programı olmasının yanı sıra içinde yer aldığı etkin dolaşım ağıyla, işinizi çevrimiçi alanlarda bir üst kademeye taşıma potansiyeli barındırıyor.

Hiç vakit kaybetmeden dakikalar içinde YUMPU Publishing da tamamladığınız kataloğunuzun sayfalarını herkes okumak isteyecek…

Bir girişim hikayesi: 3 boyutlu yazıcılar

Bu ara tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplamayı başaran bir teknoloji var; 3 boyutlu yazıcılar. Bilgisayar üzerindeki verileri elle tutulur nesnelere dönüştürebilen teknolojinin başlangıcı 1980’li yıllara dayansa da geçen yıllar içinde çok fazla gelişme kaydetmedi.

Ancak şimdilerde her gün 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen nesnelerle ilgili haberler duyuyoruz. Artık bireysel olarak da satın alabileceğiniz bu yazıcılarla sevdiğiniz film kahramanlarının figürlerini basabilir, şık takılar üretebilir, odanız için dekoratif ürünler yaratabilirsiniz.

sitesiKuzenim Burak’la bu alana yönelik bir e-ticaret sitesi açmaya karar verdik. Projemiz için bir katalog yapma programına ihtiyacımız var. Geçtiğimiz günlerde internette araştırma yaparken karşılaştığım YUMPU Publishing bizim bu ihtiyacımızı karşılayacak gibi görünüyor.

Özellikle teknoloji dünyasıyla yakından ilgili olanların bugünlerde adını en sık duyduğu ürünlerden biri; 3 boyutlu yazıcılar.

Bir devrim gözüyle bakılan bu cihazın doğuşu 1980’li yılların başına dayansa da bu teknolojik ürün, geçen yıllar içinde çok fazla gelişme kaydetmedi.

Ancak belli ki içinde bulunduğumuz yıllara damgasını vuracak. Önce sadece dekoratif objeler, küçük oyuncaklar, figürler üretebileceğimizi sandığımız 3 boyutlu yazıcılar ile üretebileceklerinizin sınırı yok.

Doğru ham madde ve kombinasyonlarla farklı şekillerde çikolatalar üretmekten tutun, engelli insanların hayatını değiştirebilecek protez organlara kadar sınırsız bir ürün portfolyosu yaratmak mümkün. Türkiye için diğer ülkelere göre daha yeni sayılabilecek teknolojiye merak saranlar da gün geçtikçe artıyor.

Çok büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde 3 boyutlu yazıcılara olan talep de yükselişe geçecek. Böyle bir ortamda 3 boyutlu yazıcı satışı yapılan bir e-ticaret sitesi açma fikri, “Neden olmasın?” dedirtiyor.

 3 boyutlu yazıcılara

Biz de kuzenim Burak’la bir araya gelip 3 boyutlu yazıcı sektörünün yaratacağı ticari fırsatları konuştuk ve bu alana yönelik bir e-ticaret sitesi açmaya karar verdik. Henüz plan aşamasında olan projemiz için bir katalog yapma programına ihtiyacımız var.

Geçtiğimiz günlerde internette araştırma yaparken karşılaştığım bu program bizim ihtiyacımızı birebir karşılayacak gibi görünüyor. Hazır bir araya gelmişken Burak’a bu program'dan ve ondan nasıl yararlanacağımızdan tüm detaylarıyla bahsettim.

Hızlı ve ücretsiz bir katalog yapma programı

YUMPU Publishing, online dergi, kitapçık, katalog yapma programına ihtiyacı olan herkesin kullanabileceği, hızlı, ücretsiz ve kullanımı kolay bir platform. Şimdiye kadar birbirinden güzel ve yaratıcı tasarımlarla 20 milyondan fazla online dergi, kitapçık ve katalog platform kullanılarak hazırlanmış.

Bu denli yüksek sayıda kullanıcıya ulaşan bir platformun okuyucu kitlesi de sayıca çok yüksek. Yani orada hazırladığınız bir katalog doğrudan onbinlerce kullanıcıya ulaşıyor. Peki, aradığımız her şeyin pek çok alternatifinin bulunduğu internet ortamında bu programa benzer hizmetleri sunan rakiplerinden nasıl farklılaşıyor?

Bugüne kadar internet ortamında yaptığım araştırmalar katalog yapma programlarının pek çoğunun yavaş, pahalı ve kullanıcı deneyimi açısından çok zayıf olduğunu bana gösterdi. Aradığım programı bulamayacağımı düşünürken YUMPU Publishing ile karşılaştım.

Burak ile ihtiyacımız olan şey malum, farklı modellerdeki 3 boyutlu yazıcıları tüm özellikleriyle sergileyip, hazırlayacağımız online katalogu olabildiğince fazla sayıda kişiye ulaştırmak. Elbette kataloğumuzu ulaştırdığımız kişilerin hedef kitlemiz olan 18-35 yaş arası grubuna dahil olması gerekiyor.

Nasıl bir katalog yapabileceğimizi görmek için Burak’la internetten seçtiğimiz 3 boyutlu yazıcıların resimlerinin ve özelliklerinin yer aldığı bir PDF dosyası hazırladık hızlıca. Bu programı adım adım deneyimlemek amacıyla saniyeler içinde platforma kayıt olduk.

Geriye kalan tek şey, yazıcıların resimlerinin ve özelliklerinin yer aldığı PDF dosyasını sitede yer alan katalog yapma programına yüklemekti.

Platformun hızını, fonksiyonelliğini ve ücretsiz oluşunu gözlerimizle görmüş olduk böylece.

Kataloğumuzu kullanarak müşterilere ulaşmak için atacağımız ikinci adım belli: Sosyal medyayı kullanmak. Satacağımız ürünü baz alarak düşündüğümüzde hedef kitlemizin gençler olduğu ortada.

Hal böyle olunca bize onlara nasıl daha verimli bir şekilde ulaşabileceğimizi düşünmek kalıyor. Tabii ki bu amaç için sosyal medya, deyim yerindeyse, biçilmiş kaftan. Katalog yapma programının bize sunduğu en önemli özelliklerden biri hazırladığımız içeriğin masaüstü, tablet ya da mobil cihazlarda sahip olan tüm kullanıcılar tarafından görülebilecek olması.

Hedef kitlemiz akıllı telefonlarıyla, tabletleriyle yaşayan, çok ekranlı hayata tutkuyla bağlı kullanıcılardan oluşuyor ne de olsa.

sosyal medyaBir diğer önemli avantajımız ise platformun sağladığı embed(yerleştirme) özelliğinden yararlanarak kataloğun linkini sosyal medya ağları üzerinden paylaşabilecek olmamız.

Bu link yerleştirme özelliğini Burak’la girişimimizi arkadaşlarımıza Facebook üzerinden duyurmak için kullanabiliriz.

Sitemizin adına özel sosyal medya sayfası açarsak kataloğun linkini oradaki takipçilerimizle paylaşabilir, böylece sitenin trafiğinin artmasını da sağlayabiliriz.

Videolarını ekle, içeriğini iyileştir

Burak da ben de bir e-ticaret sitesi açmanın zorluklarının farkındayız. Üstelik iş elbette siteyi açmakla da bitmiyor. İçinde bulunduğunuz sektöre göre doğru bir pazarlama stratejisi oluşturmak çok büyük önem taşıyor. 3 boyutlu yazıcı satmayı kafamıza koyduğumuz bugünlerde dijital pazarlamaya odaklanmamız gerektiğinin farkındayız.

Öne çıkan problemlerden biri ise yaratacağımız içeriğin arama motorları sonuçlarında ön sıralarda çıkması. Bu program dijital çağın gerekliliklerini göz önüne katarak bunu da düşünmüş. Burak’la sitede platformun özelliklerini incelerken, katalog yapma programını kullanarak yarattığımız içeriğin, arama motorları sonuçlarında ön sıralarda çıkması için optimize edileceğini öğrendik. Burak da ben de bu kadar önemli bir hizmetin ücretsiz sunulması karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik.

oedemeZamanla sitenin bilinirliği arttıkça Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi alternatif avantajlar sunan uygun ücretli paketlerden de faydalanmayı düşünüyoruz.

Bütçemizin kısıtlı olduğu ilk günlerde bunca hizmete ücretsiz kavuşmak kelimenin tam anlamıyla şahane olacak!

Hazırladığımız örnek kataloğa şöyle bir göz gezdirelim dedik. Sayfaları çevirdikçe Burak da ben de yazılı içeriğin sıkıcı olabileceğini fark ettik.

Hedef kitlemiz olan gençlerin dikkat süresi gün geçtikçe kısalırken, yazılı içeriğin bu kadar yoğun yer aldığı bir katalogla başarılı olamayacağımız gibi bir endişeye kapıldık.

Dergi yapma programı bu açıdan da imdadimıza yetişti. Bu programı ile hazırladığımız kataloğa video içerik ekleyebileceğimizi fark ettik. Bu sayede katalogun o sıkıcı havası kaybolacak, potansiyel müşterilerimiz daha dinamik ve canlı bir içerikle buluşacak. Her 3 boyutlu yazıcının yanına onları kullanırken çekilmiş kısa videolar ekleyebilir,  tüketicilerin ürünlerin özelliklerini kendi gözleriyle görmelerini sağlayabiliriz.

Yani katalog yapma programıyla hazırlayacağımız online katalog:

  • Fonksiyonel, hızlı, ücretsiz olacak. - On binlerce okuyucuya doğrudan ulaşacak.

  • Video içerikle müşterilerin ilgisini çekecek.

  • Mobil ve tablet cihazlarla uyumlu içeriğe sahip olacak.

  • Sosyal medya kanallarında paylaşılabilecek.

  • Google Analytics desteği, reklamsız kullanım gibi opsiyonlarla zenginleşecek.

  • Arama motorlarında ön sıralarda çıkması için içeriği optimize edilmiş olacak.

Bu arada YUMPU Publishing ile kataloğumuzu hazırlarken teknik bir sorunla karşılaşırsak, bu gibi durumlar düşünülerek hazırlanmış müşteri desteği sayfasını ziyaret edebiliyoruz.

Böylece bekleme derdi çekmeden, kime soracağız şimdi bunu diye dertlenmeden olası problemleri çözmüş olacağız.

Şimdi iş 3 boyutlu yazıcıları uygun fiyata alabileceğimiz tedarikçileri bulmaya kaldı. Tabii açacağımız sitenin kurulumu, tasarımı, tanıtımı gibi işler de cabası. İkimiz de yapacak çok işimiz olduğunun farkındayız. Şimdilik azimli ve umutlu sayılırız, bakalım ilerleyen günlerde neler olacak?

Cevap bırakın

YASIN AKTAS

Yasin Aktas
Benim adım Yasin Aktas. Snowboardcu, ses cihazları meraklısı, ahşap koleksiyoncusu ve bütüncül tasarımcı. Estetik ve bilgisayar bilimini birleştirerek markanıza hayat vermek. Bazen arkadaşlarımla rastgele şeyler yapıyorum.